1 i 2 grudnia w Łodzi po raz 26 odbyła się „Szantowiązałka”, festiwal szant organizowany przez Szczep Harcerski im. Leonida Teligi z Hufca Łódź-Polesie. Wystąpiło 16 zespołów, łącznie około 200 osób.

W sobotę 1 grudnia przed południem odbyły się warsztaty marynistyczno – kreatywne. Wieczorem uczestnicy „Szantowiązałki” sprawdzili swoje możliwości wokalne w konkursie „starszaków” i „starych wyjadaczy”. Uczestnicy mieli możliwość wykonania utworów w trzech kategoriach: szanta (pieśń pracy), piosenka żeglarska (pieśń kubryku), piosenka o wędrówkach dalekich i bliskich.

Wobec niezwykle urozmaiconego repertuaru i wyrównanego poziomu występów, ocenienie wykonawców było dla jurorów ciężkim zadaniem. Podczas obrad jury ponad godzinny koncert dał Mirek „Koval” Kowalewski, człowiek nietuzinkowy – wielkiego serca, o fantastycznym głosie i ogromnej charyzmie. Publiczność szalała pod sceną i na scenie.

Wyniki festiwalu:

W kategorii „starszaków”

I miejsce – 7 Zgierska Wodna Drużyna Harcerska

II miejsce – 137 Łódzka Drużyna Harcerek
III miejsce – 76 Łódzka Wodna Drużyna Harcerek

W kategorii „starych wyjadaczy”
I miejsce 16 Pabianicka Harcerska Drużyna Wodna „Abordaż” za brawurowe wykonanie „Piosenki o tym że człowiek powinien się czymś interesować i do czegoś dążyć” (chociaż większość zna tą
piosenkę pod innym tytułem 🙂  – link do wykonania:

II miejsce – Szczep 58 Łódzkich Wodnych Drużyn Harcerskich (ogromny podziw jury wzbudził autorski repertuar)

III miejsce – „Młode Orlęta po raz drugi”

W niedzielę 2 grudnia przed południem, za sprawą „Żeglarskich Mikołajków”, na festiwalu bawiły się
zuchy. Po dwugodzinnej grze marynistycznej, przyszedł czas na zmagania wokalne. Tutaj również jury nie miało prostego zadania, jednak się udało.
Tegoroczna „Szantowiązałka” w kategorii „zespołów młodszych” prezentuje się następująco:

I miejsce – GZ „Retkińskie Iskierki”

II miejsce – GZ „Kleksomajki”

III miejsce – GZ „Uśmiechy spod Parasola”
Wyróżnienia: GZ „Leśne Elfy” i GZ „Podróżnicy
Specjalne wyróżnienie GZ „Słoneczne Bractwo”

Szczep Drużyn Wodnych im. L. Teligi serdecznie dziękuje uczestnikom za to, że po raz 26 chcieli się wspólnie bawić i zaprasza na przyszłoroczną „Szantowiązałkę”

Galeria zdjęć niebawem będzie opublikowana na stronie festiwalu www.szanty.harc.net.pl

hm. Magdalena Suchan

Szef Zespołu Promocji i Informacji Hufca Łódź – Polesie

(Na podstawie informacji organizatorów festiwalu – Szczepu Drużyn Wodnych im. Leonida Teligi)