Od dziś drużyny oraz harcerskie zespoły projektowe mogą się zapisywać do udziału w międzynarodowym programie skautowym "Time for Partnership". Zapisy oraz bliższe informacje na temat projektu  na stronie time.zhp.pl .

Poradniki dotyczące projektu są już wysyłane do hufców wraz z tekstem Statutu ZHP.

"Czas na partnerstwo" to nowa międzynarodowa propozycja programowa, w ramach której drużyny harcerskie z Polski będą mogły nawiązać śródroczną współpracę z drużynami harcerskimi i skautowymi z Białorusi, Litwy i Ukrainy, a także przeżyć wspólnie z nimi przygody na kilku harcerskich imprezach.

Inspiracją do opracowania tej propozycji była zbliżająca się sześćsetna rocznica unii w Horodle (2.10.1413 r.). Spośród wszystkich unii polsko-litewskich unia horodelska jako jedyna ułożyła po partnersku relacje między naszymi państwami, a samo partnerstwo osiągnęło wówczas również wymiar prywatny: w Horodle 47 polskich rodów rycerskich przyjęło do swoich herbów litewskie i ruskie rodziny bojarskie (to trochę tak, jakby dać komuś swoje nazwisko).

Nasi przodkowie dowiedli wówczas, że potrafią się porozumieć, szanując wzajemnie swoją suwerenność i sięgając po ważne narzędzie integracji, jakim są kontakty międzyludzkie "na dole". To śmiałe i nowatorskie rozwiązanie może być inspiracją dla nas, współczesnych. Program „Czas na partnerstwo” chcemy realizować zgodnie z mottem słynnego kuriera z czasów II wojny światowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego: „Pokojowe relacje między narodami buduje się najskuteczniej na poziomie obywateli”.

W programie biorą udział zainteresowane zespoły (6-12 osób w wieku 13+, mogą należeć do różnych drużyn) ze wszystkich organizacji harcerskich i skautowych na Białorusi, na Litwie, w Polsce i na Ukrainie. Każdy ze zgłoszonych zespołów wybiera zespół partnerski z innego kraju i wraz z nim realizuje dwa zadania, wybrane spośród czterech zadań dostępnych w programie. W nadchodzącym roku będziemy poznawać i prezentować kulturę krajów, w których działają nasze zespoły partnerskie, współtworzyć skautowy bank dobrych praktyk, wspólnie nagrywać "transgraniczne" teledyski i poznawać tajniki questingu.

Współdziałanie z zespołem partnerskim to również możliwość współpracy członków naszych drużyn w indywidualnych tandemach na zasadzie „pen-friends”. Członkowie zespołów partnerskich mogą na czas trwania programu dobierać się w pary i prowadzić korespondencję listowną, e-mailową, za pośrednictwem Skype'a, Facebooka i innych narzędzi.

Każdy zespół, który zrealizuje co najmniej dwa zadania programu, otrzyma okolicznościowy proporzec oraz tytuł „Drużyny Unii”. Każdy uczestnik programu zyska prawo do używania okolicznościowego pierścienia do chusty skautowej.

Jak widać, udział w programie nie musi się wiązać z koniecznością wyjazdu zagranicznego. Można zrealizować wszystkie zadania i zdobyć wszystkie wyróżnienia, nie opuszczając rodzinnej miejscowości. Znajdą się jednak okazje do spotkania – Rajd Grunwaldzki 2013 z trasami „narodowymi”, a także finałowy Zlot Horodelski w Lublinie w 2013 r. Zachęcamy również do odwiedzania zespołów partnerskich, do organizowania dla nich kilkudniowej gościny przed rajdem i zlotami bądź do zapraszania ich na swoje obozy.

hm. Maciej Młynarczyk
szef Zespołu Wychowania Patriotycznego i Obywatelskiego GK ZHP