W dniach 16-18 marca w Warszawie odbyło się spotkanie zastępców komendantów chorągwi ds. programu i pracy z kadrą, szefów chorągwianych zespołów kadry kształcącej, szefów chorągwianych referatów metodycznych oraz chorągwianych pełnomocników komendantów chorągwi ds. zagranicznych.

W czasie piątkowego spotkania, prowadzonego przez naczelnik hm. Małgorzatę Sinicę, rozmawialiśmy o zmianach statutowych i ich wpływie na organizację.

Następnego dnia, wymieszani i podzieleni losowo na pięć grup, zajęliśmy się podstawowym poziomem działania organizacji, najważniejszym z punktu widzenia strategii rozwoju ZHP. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: Jak powinien wyglądać program i praca w drużynie? Jak powinien wyglądać drugi i trzeci rok pracy drużyny? Co zrobić, aby zatrzymać drużynowego w organizacji po oddaniu przez niego drużyny? Czy potrzebne są nam sprawności i stopnie?  Jakie są korzyści wynikające z realizowania próby przewodnikowskiej?

Jeszcze tego samego dnia druhna Naczelniczka zaprezentowała długofalowe cele organizacji oraz nowy model struktury zadaniowej na szczeblu GK. Nowy macierzowy model struktury zakłada ściślejszą współpracę pomiędzy obszarami związanymi z kształceniem, programem i zagranicą.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty, z których każdy mógł wybrać jeden. Tematami zajęć były – indywidualne ścieżki rozwoju (hm. Jakub Czarkowski), motywowanie (hm. Małgorzata Sinica i hm. Lucyna Czechowska), propozycje zagraniczne w pracy programowej (hm. Rafał Bednarczyk, hm. Paulina Gajownik, phm. Wojtek Puchacz) oraz kształcenie kadry w skautingu (hm. Inga Rusin).

Pozostały czas spędziliśmy pracując w zespołach: programowym (zastępców komendantów chorągwi ds. programowych), metodycznych, kształceniowym oraz zagranicznym.

hm. Paulina Gajownik
członkini GK ZHP