W piątek, 8 czerwca rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO2012. Wszyscy bacznie obserwujemy poczynania piłkarzy i  dopingujemy naszą reprezentację! Ale nie tylko oni są bohaterami tych mistrzostw…

Miasta-gospodarze takie jak Warszawa, Poznań, Gdańsk i Wrocław od wielu miesięcy przygotowywały się na przyjęcie tysięcy turystów i kibiców z całej Europy. Wśród setek wolontariuszy znalazło się również wielu harcerzy.

Na szczególną uwagę zasługuje fenomen harcerskiej mobilizacji w Gdańsku. To właśnie do Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizatorzy Programu Miejskiego Wolontariatu w Gdańsku zgłosili się z prośbą o pomoc. W ciągu 2 tygodni połączonym siłom obydwu organizacji udało się zwerbować ponad 500 wolontariuszy z całej Polski, z których 160 w pełni ukończyło rekrutację. Najmłodsi z nich mają po 16 lat!

Dzięki szerokim kompetencjom harcerze są tłumaczami przy instytucjach miejskich i państwowych, monitorują plaże, udzielają informacji turystycznej, a także są członkami grup szybkiego reagowania w dniach meczowych. Punkty medyczne są wspierane przez ratowników z Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Gdańskiej, Inspektoratu Ratowniczego Hufca ZHP Sopot oraz Harcerskiej Grupy Ratowniczej „ALFA” z hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście. Instruktorzy ZHP i ZHR pracują w Miejskim Sztabie Zarządzania.

Harcerski wolontariat na EURO™ 2012 trwa od 4 czerwca do 2 lipca. W tym czasie przeciętny wolontariusz będzie pracował co najmniej 6 dni, pełniąc służbę od 6 do 10 godzin na dobę. Stanowi to olbrzymi kapitał ofiarowany miastu.

Skąd tyle chęci i zaangażowania w harcerzach? Czy sam fakt bycia wolontariuszem Mistrzostw Europy wystarczył, by zachęcić młodzież z całej Polski do przyjazdu do Gdańska? Być może tak, aczkolwiek sami zainteresowani dumnie podkreślają, że tajemnicą tego sukcesu są ludzie – ci, z którymi warto to robić!

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP