W sobotę 2 czerwca, odbyła się druga z konferencji „Metoda na metodę”. Tym razem spojrzeliśmy krytycznie na metodykę harcerską.

Podczas konferencji zostały przedstawione wyniki badań, które przeprowadzone zostały w ubiegłym roku przez komisję programową RN we współpracy z wydziałami metodycznymi. Na ich podstawie „na tapetę” wzięliśmy takie tematy, jak praca zastępami, instrumenty metodyczne oraz techniki harcerskie.

Podczas konferencji pojawiło się kilka nowych recept na rozwiązanie niektórych problemów, określone zostały granice pracy nad instrumentami metodycznymi oraz potrzeby poradnicze, jak również wytyczone nowe kierunki związane z celami oraz nowymi technikami harcerskimi.

Wnioski z konferencji zostaną przedstawione w miesięczniku instruktorskim „Czuwaj” oraz na stronach internetowych program.zhp.pl i harcerze.zhp.pl.

hm. Emilia Kulczyk–Prus

członkini GK ZHP ds. programowych