Od 18 do 20 maja trwała Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Nauczycielu gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” J 1, 38-39. Do Częstochowy przyjechali harcerze z Mielca, Białobrzegów, Otwocka, Torunia, Rybnika. Nie zabrakło również przedstawicieli Hufca Częstochowa.

Pielgrzymującym harcerzom towarzyszyli również przełożeni: członkini GK ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus, członkini KCH Śląskiej hm. Aleksandra Lechocka oraz księża kapelani na czele z  ks. Piotrem Laryszem, kapelanem pielgrzymki.

Program pielgrzymki to spotkania modlitewne: Droga Krzyżowa Światła, wspólna msza święta w Bazylice Jasnogórskiej, spotkanie oraz katecheza ks. arcybiskupa metropolity częstochowskiego Wacławea Depo. Harcerze zwiedzili klasztor, mieli zajęcia przeprowadzone przez harcerskich kapelanów, uczestnicyli w grze miejskiej "Okna duszą domu", zwiedzili Park Miniatur Sakralnych i wystawę "Pamięć historii żyje w nas", wysłuchali koncertu poezji śpiewanej Bolesława Leśmiana. Nie zabrakło również harcerskiego ogniska.

Tym razem było ponad 200 uczestników, miejmy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Do zobaczenia na pielgrzymce w 2013 r.!

hm. Maria Kotkiewicz
komendantka Hufca ZHP Częstochowa, komendantka pielgrzymki