2 maja cała Polska świętować będzie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już rozpoczęli przygotowania do obchodów. W ramach ogólnopolskiej akcji ZHP tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów będzie zachęcać mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych. Stworzenie największej flagi, malowanie twarzy, rejs po Wiśle, bieg sztafetowy, koncerty, konkursy i festyny to tylko niektóre z zaproponowanych przez harcerzy możliwości wesołego przeżywania nadchodzących dni.

Przygotowania do biało-czerwonej majówki rozpoczęła internetowa inicjatywa „Oflaguj się!”, w ramach której członkowie ZHP nadsyłali swoje zdjęcia z elementami barw narodowych tworząc wielki, radosny album, z którego 2 maja powstanie wirtualna, uśmiechnięta flaga. Sztab akcji ZHP odebrał już ponad 40 meldunków z terenu całej Polski świadczących o różnych inicjatywach harcerskich organizowanych we współpracy z lokalnymi samorządami, szkołami, bądź samodzielnie. Obchody Dnia Flagi harcerze organizują również za granicą!

1 Drużyna Starszoharcerska im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego z Belska wraz z instruktorami Chorągwi Wielkopolskiej wyruszy do Wielkiej Brytanii, gdzie przyozdobi biało-czerwonymi chorągiewkami groby polskie na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie oraz Londyński Ośrodek Skautowy. 100 Poznańska Drużyna Harcerska im gen. Stanisława Maczka organizuje wyprawę do Belgii i Holandii, by położyć polskie flagi na cmentarzach, placach, pomnikach i tablicach upamiętniających poległych żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej. Wielkopolanie wyjadą także do Tirany, gdzie udekorują pomnik Fryderyka Chopina oraz ulicę Jana Pawła II, a inna delegacja wyruszy do Wilna, by odwiedzić miejsca pamięci, takie jak cmentarz na Rossie i Antokolu, Ostrą Bramę oraz Uniwersytet Polski.

2 maja w Warszawie naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica wraz z harcerzami weźmie udział w uroczystościach państwowych, w trakcie których odbierze flagę z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Dzięki współpracy z Kancelarią Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu stanie specjalny namiot, w którym najmłodsi patrioci będą mogli pod opieką instruktorów ZHP przygotować własnoręcznie wykonane kotyliony i biało-czerwone wiatraczki.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji na stronie facebook.com/zhpfun w zakładce „Dzień Flagi”, gdzie można zobaczyć interaktywną mapę harcerskich wydarzeń oraz wyjątkowy album „Oflaguj się!”.

pwd. Marceli Ratajczak
koordynator projektu