26 sierpnia zakończyła się w Łodzi 21. Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej. W tym roku w Złazie wzięło udział ponad 300 seniorów i członków starszyzny z całej Polski, a także spoza granic kraju.

Złaz rozpoczął się w czwartkowy wieczór uroczystym kominkiem z ZSP nr 19 w Łodzi. Phm. Danielowi Głowackiemu oficjalnie przekazano buławę komendanta złazu, na którą wojewoda łódzki, Jolanta Chełmińska wbiła symboliczny gwóźdź symbolizujący 21. edycję złazu.

Piątek był czasem zwiedzania Łodzi. Dzięki wycieczkom z przewodnikami seniorzy poznali historię Łodzi filmowej, żydowskiej i włókienniczej, a także ulicy Piotrkowskiej i Manufaktury. Wielu z uczestników podkreślało, że dawno nie byli w Łodzi, a miasto przez ten czas wypiękniało. W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie kierowników referatów chorągwianych i instruktorów Wydziału Seniorów i Starszyzny Harcerskiej GK ZHP, podczas którego ustalono plany programowe na nowy rok.

W sobotę złazowicze wzięli udział w wycieczkach po województwie łódzkim. Na trzech trasach mogli zwiedzać m.in. Łowicz, Nieborów, Rogów, Łęczycę, Tum, Spałę i Tomaszów Mazowiecki. Wieczorem wszyscy spotkali się ponownie w Łodzi, gdzie wysłuchali koncertu Łódzkie-muzyczne pejzaże. Gospodarzem wieczoru był sam Julian Tuwim.

Niedziela była już czasem pożegnań. Złazowicze uczestniczyli w Eucharystii w łódzkiej archikatedrze sprawowanej w intencji ruchu harcerskiego. Następnie odbył się apel pożegnalny, który był okazją do uhonorowania Złotymi Seniorskimi Lilijkami druhen i druhów związanych ze Złazem i Ruchem Seniorów ZHP. Uhonorowano: phm. Daniela Głowackiego – komendanta Złazu, hm. Zbigniewa Południkiewicza – kierownika Wydziału Seniorów GK ZHP, hm. Ewę Grabarczyk – komendanta Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz dwoje najstarszych wiekiem uczestników Złazu – Aleksandrę Kowalską i Jana Brzozowskiego.

Warto podkreślić, że Chorągiew Łódzka włączyła  Złaz w kalendarz swoich działań związanych z obchodzonym w tym czasie Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wicemarszałek Sejmu RP, Cezary Grabarczyk, senator RP Ryszard Bonisławski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Administrator Apostolski Archidiecezji Łódzkiej abp Władysław Ziółek, Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki oraz Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w galerii chorągwianej na stronie: http://lodzka.zhp.pl/galeria.

phm. Tomasz Jachimek
rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP