Blisko trzystu harcerzy z województwa pomorskiego uczestniczyło w dniach 22-25.09.2011 r. w Spartakiadzie Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich, zorganizowanej przez Wydział Wychowania Wodnego i Morskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP tradycyjnie w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku.

Odbywająca się cyklicznie we wrześniu każdego roku spartakiada jest podsumowaniem całorocznej pracy w drużynach harcerskich i realizacji programu związanego ze specjalnością wodną. Zespoły zmagały się w takich konkurencjach, jak regaty żeglarskie w klasach Optymist i Puck, regaty wioślarskie, turniej wiedzy o morzu, bieg ratowniczy. Harcerze musieli się również wykazać umiejętnością śpiewania szant, prowadzenia nawigacji na mapach morskich, wykonywania modeli żaglowców lub makiet latarni morskich. Wędrownicy wykonywali pompę zęzową.

We wszystkich trzech grupach wiekowych pierwsze miejsce zajęła 733 Morska Drużyna Harcerska „Panta Rhei” z Gdańska. Spartakiadą kierowała hm. Weronika Pyda-Ledwoń.

Spartakiada została zorganizowania dzięki wsparciu m.in. Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Wsparcia udzielili również prywatni sponsorzy.

phm. Janosz Józefczyk
członek KCh Gdańskiej ds. promocji i informacji