W sobotę 18 czerwca w Warszawie odbyło się VII zebranie Rady Naczelnej ZHP. W obradach, oprócz członków Rady, uczestniczyli członkowie Głównej Kwatery ZHP, przedstawiciele Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP oraz komendantki chorągwi: Kujawsko-Pomorskiej, Podkarpackiej i Warmińsko-Mazurskiej.

Obrady otworzył i zebranie prowadził wiceprzewodniczący ZHP hm. Rafał M. Socha. Po przyjęciu porządku obrad oraz powołaniu protokolanta Rada Naczelna przyjęła protokoły z VI zebrania Rady oraz z głosowania uchwały za pomocą poczty elektronicznej w dniu 9 maja 2011 r.

W kolejnym punkcie obrad Rada rozpatrzyła sprawozdania za rok 2010. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP i wnioskiem w sprawie absolutorium Rada podjęła następujące uchwały:

• nr 41/XXXVI w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Głównej Kwatery ZHP i podległych jej jednostek samobilansujących za rok 2010,
  • nr 42/XXXVI w sprawie wykonania budżetu Głównej Kwatery ZHP za rok 2010,
  • nr 43/XXXVI w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Głównej Kwatery ZHP i podległych jej jednostek samobilansujących za rok 2010,
  • nr 44/XXXVI w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego ZHP za rok 2010.

Po głosowaniu w sprawie udzielenia absolutorium Naczelnikowi i członkom Głównej Kwatery ZHP, Rada Naczelna podjęła uchwałę nr 45/XXXVI w sprawie absolutorium dla poszczególnych członków Głównej Kwatery ZHP za rok 2010. Rada udzieliła absolutorium:

hm. Małgorzacie Sinicy – naczelnik ZHP,
hm. Krzysztofowi Budzińskiemu – zastępcy naczelnika ZHP,
hm. Lucjanowi Brudzińskiemu – skarbnikowi ZHP,
hm. Rafałowi Bednarczykowi – członkowi Głównej Kwatery ZHP,
hm. Emilii Kulczyk-Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP,
hm. Grzegorzowi Woźniakowi – członkowi Głównej Kwatery ZHP.
Rada nie udzieliła absolutorium:
hm. Monice Jureckiej – członkini Głównej Kwatery ZHP (za okres od 1 stycznia do 4 listopada 2011 r.).

W dalszej kolejności Rada uchwałą nr 46/XXXVI przyjęła rezygnację oraz stwierdziła wygaśnięcie mandatu hm. Jadwigi Kosakowskiej z Chorągwi Śląskiej ZHP.

Po przerwie obiadowej Rada z udziałem przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego zapoznała się z bieżącą sytuacją dotyczącą ochrony krzyża harcerskiego. Po wysłuchaniu informacji Głównej Kwatery ZHP Rada Naczelna podjęła uchwałę nr 47/XXXVI w sprawie dalszego postępowania związanego z unieważnieniem prawa ochronnego na znak krzyża harcerskiego, w której zobowiązała Główną Kwaterę ZHP do wniesienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi kasacyjnej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 14 kwietnia 2011 r. Rada stwierdziła też, że Związek Harcerstwa Polskiego gotów jest do podjęcia rozmów ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, mogących doprowadzić do przekształcenia indywidualnego prawa ochronnego we wspólne dobro ochronne.

Na wniosek Głównej Kwatery Rada Naczelna dokonała również zmiany budżetu Głównej Kwatery ZHP na rok 2011 (uchwała nr 48/XXXVI).

Na zakończenie zebrania członkowie Rady wysłuchali informacji o bieżącej działalności Głównej Kwatery ZHP od ostatniego zebrania Rady, a także informacji na temat:

• przygotowań do XXXVII Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP, prac zespołu strategicznego, zespołu statutowego, zespołu programowego oraz spraw organizacyjnych Zjazdu,
  • unieważnienia przez Centralną Komisję Rewizyjną ZHP uchwały w sprawie składki dodatkowej 80 zł,
  • apelu władz naczelnych i władz chorągwi o dobrowolne wpłaty celem wykupienie lub spłacenie zobowiązań związanych z komercyjnymi wekslami inwestycyjno-terminowymi wystawionymi na rzecz Kasy Krajowej SKOK,
  • wyrażenia przez Główną Kwaterę ZHP zgody na sprzedaż na rzecz Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Perkoz”,
  • protektoratu Prezydenta RP,
  • współpracy z parlamentarnym zespołem ds. harcerstwa.

Zebranie zakończyło się w późnych godzinach wieczornych 18 czerwca.

hm. Halina Jankowska
sekretarz Rady Naczelnej ZHP