westerplatte21 września jak co roku o godzinie 4.45 w rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odbyły się uroczystości państwowe. Między innymi wzięli w nich udział: premier Donald Tusk, minister edukacji Katarzyna Hall, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski,  ks. abp Sławoj Leszek Głódź, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica i komendantka Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Hanna Piotrowska.

Prawie 200 członków ZHP, w większości uczestników XVI Zlotu Westerplatte, pełniło służbę reprezentacyjną, porządkową i ratowniczą.

Zakończył się zlot, organizowany przez Hufiec Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte. Przez trzy ostatnie dni sierpnia około 160 harcerzy i harcerek, nie tylko z Gdańska, Trójmiasta, ale i dalszych okolic, poznawało dramatyczną, jak i bohaterską historię obrony Westerplatte, biorąc udział w cyklu gier fabularnych. Podczas zlotu zgłębiano tajniki służby żołnierzy Marynarki Wojennej oraz Straży Granicznej, a w czasie wieczornych spotkań dyskutowano o idei pokoju i pojęciu wojny.

westerplatte1

hm. Artur Lemański