Na wystawę „Pomorska Przygoda Harcerska” w Muzeum Miasta Gdyni trafił plecak z grubego płótna o podwójnym dnie. Przekazała go rodzina zmarłej przed dwoma laty druhny Mieczysławy Pobłockiej (ps. „Przelotny Ptak”), łączniczki wojennego Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni.

To plecak, w którym druhna Mieczysława przenosiła przez linię frontu tajne plany nazistów, precyzyjnie przygotowane przez członków Tajnego Hufca Harcerzy z Gdyni. Oznaczyli tam obiekty wojskowe, składy broni i inne strategiczne punkty, co sprawiło, że Armia Radziecka podczas słynnej operacji „B-2” mogła niszczyć jedynie obiekty wojskowe, zaś oszczędzić budynki cywilne. Operacja ta była podczas II wojny światowej jednym z najbardziej brawurowych i przełomowych dla losów Trójmiasta, działań gdyńskich harcerzy.

Niby zwykły plecak harcerski, a jednak tak kluczowy w historii Polski, można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.

na podstawie materiałów prasowych
phm. Magdalena Suchan