Po raz 11 sztafeta z Ogniem Niepodległości dotarła do Warszawy. Znicz z ogniem złożono na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas oficjalnych, państwowych obchodów 93. rocznicy odzyskania niepodległości. Harcerze z Hufca Zgierz po raz kolejny pokazali olbrzymi hart ducha oraz udowodnili, że świąt narodowych nie trzeba przeżywać tylko w tradycyjny sposób. Można je potraktować, jak widzimy po ich przykładzie, jako prawdziwie wędrownicze wyzwanie.

Ogień Niepodległości zapłonął również w Łodzi podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości. Harcerze Hufca Zgierz na placu katedralnym przekazali światło m.in. metropolicie łódzkiemu abp. Władysławowi Ziółkowi, biskupowi diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Mieczysławowi Cieślarowi, wicemarszałkowi Sejmu RP  Cezaremu Grabarczykowi, posłowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, wojewodzie łódzkiemu Jolancie Chełmińskiej, marszałkowi województwa Witoldowi Stępniowi oraz wiceprezydentowi Łodzi Krzysztofowi Piątkowskiemu. Wszyscy oni zlożyli niepodległościowy ogień na płycie łódzkiego Grobu Nieznanego Żołnierza.

Sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości została zainicjowana w 2000 roku na wzór tradycji z okresu międzywojennego.
Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali oni ogień i nieśli do Krakowa.

Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

(zgierz.zhpl.pl)