Czy szkoła może być miejscem rozwijania najróżniejszych zainteresowań? Jaką rolę odgrywa edukacja nieformalna w naszym życiu? W jaki sposób stworzyć Szkołę z Pasją? Na te, jak i wiele innych pytań, starali się odpowiedzieć przedstawiciele polskiej oświaty, organizacji pozarządowych oraz władz samorządowych podczas konferencji „Samorząd, szkoła i organizacja pozarządowa, czyli działanie z pasją”, zorganizowanej 25-26 listopada przez Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku-Sobieszewie.

Honorowym gościem konferencji była poseł Katarzyna Hall, minister Edukacji Narodowej w latach 2007-2011, która zapoczątkowała Rok Szkoły z Pasją. W swoim wystąpieniu wyraziła zadowolenie, że tak wiele środowisk i instytucji nie przechodzi obojętnie wokół potrzeb i problemów edukacji szkolnej.

Podczas konferencji poruszano zagadnienia podstaw prawnych współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, roli grup społecznych w edukacji oraz roli edukacji nieformalnej w całokształcie rozwoju dzieci i młodzieży.

Wyjątkową cechą konferencji było odejście od teoretycznych wystąpień na rzecz prezentacji dobrych praktyk oraz warsztatowej metody pracy.

Nie zabrakło również dyskusji nad rolą harcerstwa w procesie edukacji młodych ludzi. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica wygłosiła referat o efektywności edukacji rówieśniczej na podstawie harcerskiej metody wychowawczej oraz przedstawiła szereg działań podejmowanych we współpracy z placówkami szkolno-wychowawczymi w Polsce, podkreślając równocześnie potrzebę wsparcia i docenienia działalności wychowawczej naszej organizacji.

phm. Agata Grzywacz
instruktor Wydziału Promocji GK ZHP