W czwartkowe popołudnie 14 lipca 2011 r. Zlot Grunwaldzki odwiedził Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

O godzinie 14.30 harcerze z sześciu zlotowych gniazd oprowadzili pana Premiera po terenie zlotu. Donald Tusk wziął udział w tańcach integracyjnych, pokazach uzbrojenia i strojów rycerskich, a także oddał strzał ze specjalnie wybudowanej na tę okazję machiny oblężniczej.

Po odwiedzinach we wszystkich podobozach Donald Tusk obejrzał z harcerzami film, który zwyciężył w harcerskim konkursie „Poland is cool”, w ramach którego powstało ponad 60 filmów promujących Polskę.

Następnie Premier spotkał się z uczestnikami zlotu i odpowiadał na zadawane przez nich pytania. Rozmowa dotyczyła roli harcerstwa we współczesnym społeczeństwie oraz mądrego i pożytecznego służenia ojczyźnie w dzisiejszych czasach . Pojawiły się także młodzieńcze wspomnienia Donalda Tuska związane z harcerstwem.

Po wspólnym zjedzeniu obiadu w harcerskiej stołówce Premier pozował do zdjęć razem z harcerzami oraz wpisał się do zlotowej kroniki, w której podziękował harcerzom za to, że zawsze może na nich liczyć oraz zapewnił, że harcerze również mają w nim niezawodnego przyjaciela.

Krótką relację z wizyty premiera możecie obejrzeć tutaj

hm. Paweł Chmielewski

komendant Rajdu Grunwaldzkiego 2011