Po 20 latach Związek Harcerstwa Polskiego znów ma na Podhalu swój hufiec. Liczy on obecnie 14 drużyn, skupia 250 harcerek i harcerzy oraz 25 instruktorów z miejscowości: Nowy Targ, Zakopane, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bańska Niżna, Skrzypne, Ochotnica Górna, Maruszyna, Rabka.

W Schronisku na Głodówce 22 października miało miejsce wyjątkowe harcerskie wydarzenie, dotyczące nie tylko Podhala, ale i całej Polski. Instruktorzy i drużynowi z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego na swoim pierwszym Zjeździe powołali Hufiec ZHP z siedzibą w Schronisku Harcerskim na Głodówce.

Dotychczas w Polsce zazwyczaj likwidowane były hufce i drużyny, a tymczasem, jak widać, na Podhalu jest zupełnie inaczej – drużyn, zuchów i harcerzy z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej.

Instruktorzy Hufca Podhalańskiego ZHP nie mają wątpliwości – harcerstwo na Podhalu jest potrzebne, a tradycyjne wartości, jakie ze sobą niesie (Bóg, Honor, Ojczyzna) oraz harcerska metoda wychowawcza jest dzisiaj alternatywą dla szerzącego się wokół braku poszanowania jakichkolwiek wartości, upadku autorytetów i promowania konsumpcyjnego stylu życia.

W listopadzie w Schronisku na Głodówce ruszają kolejne kursy dla nauczycieli, chcących pracować z dziećmi metodą harcerską, organizowane przez GK ZHP.

hm. Marian Antonik
komendant Podhalańskiego Hufca ZHP