Wtorek 2 sierpnia upłynął w „Namiocie polskim" na 22. Światowym Jamboree Skautowym pod hasłem promocji Mazur jako kandydata w plebiscycie New 7 Wonders of Nature.

Szwajcarska Fundacja „New7Wonders”, która niedawno zakończyła akcję utworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, rozpoczęła kolejny plebiscyt – ogólnoświatowe głosowanie na Nowe 7 Cudów Natury. Śniardwy, Mamry i inne akweny Mazur są jednymi z kandydatów do tego miana. Na stronie fundacji mazurskie jeziora reklamowane są jako okręg w północno-wschodniej Polsce, składający się z blisko dwóch tysięcy jezior. Do końca 2008 r. internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 propozycji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 rejonów z 222 państw. W tym nasze Jeziora Mazurskie oraz Puszcza Białowieska.

mazury cud natury (1)

Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia 2009 r. 5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się na pierwszym miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”). 9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich Mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało z nich 28 finalistów konkursu.

W ich gronie znalazły się Jeziora Mazurskie! Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie! Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na zwycięską siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na stronie: www.mazurycudnatury.org.

mazury cud natury

Dlatego w „Namiocie polskim" rozdawano materiały promocyjne i zachęcano do głosowania. Skautom udostępniono komputer, gdzie można było oddać głosy na Jeziora Mazurskie. Każdy mógł też wykonać papierową łódkę i „popływać” po przygotowanym „mazurskim jeziorze”.

phm. Mateusz Cebula
zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji