30 maja zakończył się czterodniowy XXIII Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, zorganizowany na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Tuwima w Stemplewie.

W tym roku udział w nim wzięło około 500 harcerek i harcerzy z całej Polski. Byli stali bywalcy i doszli nowi uczestnicy. Harcerze zamieszkali w namiotach. Uśmiechy na twarzach świadczyły o szczęściu, że mogli się znowu spotkać. Mieli okazję sprawdzić się w technikach harcerskich, terenoznawstwie, kwaterce, zdobnictwie obozowym i wykazać znajomością szyfrów.

Atrakcją była przeprawa łódką przez staw, strzelanie z broni pneumatycznej i koncert szantowy zespołu EKT Gdynia. Choć program zlotu był napięty, był też czas na odpoczynek, rozmowy i śpiew. W sobotę harcerze wyruszyli na całodniową wycieczkę. Zwiedzili były obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem i dalej udali się do Lichenia Starego. Odwiedzili jedno z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Uczestniczyli we mszy św. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Zlot łamie bariery, zamienia słabość w siłę. Jest okazja sprawdzić swoje umiejętności. – Z roku na rok stawiamy sobie wyżej poprzeczkę. Wszyscy ciężko pracują, wszystkim bardzo zależy, żeby zlot się udał – podkreśla Andrzej Zielonka, dyrektor Ośrodka w Stemplewie.

Wśród gości byli m.in.: zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński, kierownik Wydziału NS hm. Dorota Kołakowska, komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Ewa Grabarczyk.

hm. Jolanta Chmielecka
instruktorka Szczepu NS w Ośodku w Stemplewie