Od chwili nadejścia pierwszej niebezpiecznej fali powodziowej wiele jednostek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego włącza się do walki z żywiołem i jego skutkami. W miastach i wsiach bezpośrednio zagrożonych zalaniem harcerze stanęli na posterunku – układali worki z piaskiem, wzmacniali wały przeciwpowodziowe, prowadzili zbiórki artykułów potrzebnych poszkodowanym w powodzi rodzinom.

Chorągiew Śląska od miesiąca prowadzi akcję "Podaj dłoń", w ramach której rozdzielana jest materialna pomoc mieszkańcom terenów objętych powodzią.

W Tarnobrzegu rozpoczęto wolontariacką akcję powodziową – harcerze koordynują służbę różnych organizacji pozarządowych oraz wszystkich chętnych pragnących pomóc w trudnej sytuacji.

Główna Kwatera ZHP jest inicjatorem porozumienia wielu organizacji pozarządowych w walce z powodzią i w usuwaniu jej skutków – materialnych i społecznych. Od początku powodzi w każdy poniedziałek w siedzibie GK ZHP spotykają się przedstawiciele organizacji społecznych w celu omówienia bieżącej sytuacji i podejmowania kolejnych decyzji. Jednym z pól służby jest wspólne prowadzenie telefonicznej informacji powodziowej. Organizacje pozarządowe podjęły tę inicjatywę na prośbę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ważnym działaniem jest też organizacja wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z rodzin poszkodowanych w powodzi. Prośba o pomoc do instruktorów ZHP została wystosowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kancelarię Prezydenta RP.

Bieżące informacje na temat różnych działań związanych z powodzią ukazują się na specjalnej stronie www.powodz.zhp.pl oraz na stronie Roku Służby – www.sluzba.zhp.pl.

phm. Paweł Chmielewski
instruktor Wydziału Programowego GK ZHP