3 października w 66. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem dyrektor Biura Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Emilii Błaszak, zastępcy prezydenta miasta stołecznego Warszawy Jarosława Kochaniaka, sekretarza Rady OPWiM dr. Andrzeja Kunerta, Dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego, powstańców warszawskich oraz mieszkańców stolicy odsłonięty został Pomnik Poległych, Zamordowanych oraz Wypędzonych Mieszkańców Warszawy. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowała członkini GK ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz warszawski Marek Moderau. Na pomniku mającym formę ustawionej pionowo płyty (stelli) z czarnego granitu umieszczono napis w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim o ofiarach Powstania Warszawskiego. Monument o wysokości ok. 2 metrów zdobią: herb miasta stołecznego Warszawy, Warszawski Krzyż Powstańczy, symbol Polski Walczącej oraz Krzyż AK.

Po 63 dniach zgasł płomień na Kopcu Powstania Warszawskiego na warszawskich Sielcach.

hm. Emilia Kulczyk
członkini GK ZHP ds. programu