Od 24 lipca do 7 sierpnia Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju organizuje VIII Światowy Zlot z okazji setnej rocznicy istnienia polskiego ruchu skautowego. Zlot odbędzie się w Zegrzu, na terenie, gdzie odbył się Zlot ZHP w roku 1995. W Zlocie weźmie udział prawie 1500 harcerek i harcerzy z sześciu Okręgów ZHP – Argentyny, Australii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spędzą wspólnie dwa tygodnie razem z bracią harcerską z ZHP na Litwie, Białorusi, z Ukrainy i Kazachstanu oraz delegacji organizacji harcerskich z Polski.

Honorowy patronat nad Zlotem objął marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. W liście do przewodniczącej ZHPpgK hm. Teresy Ciecierskiej Marszałek napisał: „Jestem przekonany, że przyjazd polonijnych drużyn harcerskich do Polski będzie dla nich wielkim wydarzeniem. Pozwoli na jeszcze większe związanie z rodzimą kulturą i tradycją. Wierzę, że czas spędzony przy ognisku, w bratnim harcerskim kręgu, przysporzy wielu niezapomnianych wrażeń, oraz pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Jako Marszałek Senatu, który sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, cieszę się, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma swój znaczący udział w organizacji Zlotu”.

na podstawie informacji prasowej ZHPpgK

hm. Adam Czetwertyński