W Kielcach 11 września 2010 r. zmarł hm. Ryszard Mazur, od 1999 r. przez dziesięć lat komendant Harcerskiego Festiwalu Młodzieży Szkolnej. Od 1974 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowano w Kielcach festiwal, brał udział w pracach nad jego kształtem artystycznym i organizacyjnym.
Uroczystości żałobne rozpoczną się 20 września 2010 r. o godzinie 11.00 w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach, ul. Radostowa 4, a następnie na cmentarzu parafialnym w Chmielniku.

Druh Ryszard Mazur urodził się 20 września 1943 r. w Dwikozach koło Sandomierza, od 1964 r. był nauczycielem języka polskiego na terenie powiatu kieleckiego oraz w Kielcach.

Od 1962 r. był instruktorem harcerskim, początkowo w hufcu Kielce-miasto, a następnie w Komendzie Kieleckiej Chorągwi ZHP, gdzie pełnił funkcję kierownika Wydziału Młodzieży Starszej, a w latach 1975 – 1985 zastępcy komendanta chorągwi. Należał do inicjatorów podjęcia przez chorągiew akcji noszącej kryptonim „Ciekoty”. Wspólnie z grupą instruktorów Chorągwi Kieleckiej przyczynił się do budowy pomnika „Harcerzom poległym za Ojczyznę”, wzniesionego na kieleckim Skwerze Szarych Szeregów.

Posiadał talent pisarski. Dzięki Jego rzetelności i wnikliwości na trwałe do literatury poświęconej historii harcerstwa weszła praca „Stefan Żeromski o harcerstwie”, kolejne wydania monografii zespołu „Wołosatki” i Harcerskich Festiwali Młodzieży Szkolnej.

Za swą działalność był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Będzie bardzo nam brakowało druha hm. Ryszarda Mazura w codziennej, harcerskiej działalności.

Cześć Jego pamięci!

Chorągiew Kielecka  ZHP