Na Błoniach w Krakowie trwa praca. Na ogrodzonym terenie (płot długości 4 km) budowane są miasteczka poszczególnych choragwi.
Zainteresowanie wzbudzają liczne wbite w ziemię żerdzie – to harcerze z Krotoszyna budują swą wieś na palach.
Z innego zestawu żerdzi powstanie brama gniazda śląskiego budowana W formie katowickiego "Spodka", najbardziej charaktyrystycznego obiektu Katowic. Brama będzie równoczesnie sceną, takie dwa w jednym.
W gnieździe stołecznym zbudowane zostaną najbardziej charakterystyczne obiekty Warszawy, między innymi pomnik Syrenki.
W pełnym słońcu zwijają się dziesiatki harcerzy i harcerek. Jednak nie przybyły jeszcze wszystkie grupy kwatermistrzowwskie. Dlaczego? Nie wiemy,  na szczęście do wtorkowego poranka pozostały jeszcze dwie i pół doby.

hm. Adam Czetwertyński
Centrum Medalne i Nadawcze Zlotu Kraków 2010