26-27 czerwca 2010 r. w Warszawie odbyło się III zebranie Rady Naczelnej ZHP. W obradach, prócz członków Rady, uczestniczyli członkowie i instruktorzy Głównej Kwatery ZHP, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP, przewodniczący Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP, a także komendantka Chorągwi Podkarpackiej i naczelny kapelan ZHP.

Sobotnie obrady prowadził wiceprzewodniczący ZHP hm. Rafał M. Socha. Po przyjęciu porządku obrad oraz powołaniu protokolanta zebrania Rada Naczelna wysłuchała informacji o bieżącej działalności Głównej Kwatery ZHP od ostatniego zebrania Rady, w tym informacji na temat obecnej sytuacji związanej z ochroną krzyża harcerskiego po unieważnieniu przez Urząd Patentowy prawa ochronnego na znak towarowy „Czuwaj”.

W kolejnym punkcie obrad rada rozpatrzyła sprawozdania za rok 2009. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP i wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium oraz po wysłuchaniu stanowiska Komisji Ekonomicznej RN i opinii biegłych rewidentów rada podjęła następujące uchwały:
– w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Głównej Kwatery ZHP za rok 2009,
– w sprawie zatwierdzenia wykonania budżetu Głównej Kwatery ZHP za rok 2009 (Rada Naczelna nie zatwierdziła wykonania budżetu),
– w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Głównej Kwatery ZHP i podległych jej jednostek samobilansujących za rok 2009,
– w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego ZHP za rok 2009.

W dalszej kolejności Rada głosowała w sprawie udzielenia absolutorium Naczelnikowi i członkom Głównej Kwatery ZHP za rok 2009 (faktycznie za okres 7-31 grudnia 2010 r.) Rada Naczelna ZHP udzieliła absolutorium:
hm. Małgorzacie Sinicy – naczelnikowi ZHP,
hm. Krzysztofowi Budzińskiemu – zastępcy naczelnika ZHP,
hm. Lucjanowi Brudzyńskiemu – skarbnikowi ZHP,
hm. Rafałowi Bednarczykowi – członkowi Głównej Kwatery ZHP,
hm. Monice Jureckiej – członkini Głównej Kwatery ZHP,
hm. Emilii Kulczyk-Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP,
hm. Grzegorzowi Woźniakowi – członkowi Głównej Kwatery ZHP.

Dyskusja na temat trudnej sytuacji finansowej ZHP skłoniła radę do podjęcia uchwały w sprawie zwołania wspólnego posiedzenia członków władz, poświęconego sytuacji ekonomicznej Związku. Zaproszenie skierowane zostało do członków Głównej Kwatery, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Harcerskiego oraz komendantów i skarbników chorągwi ZHP. Zaplanowano je na 25 września 2010 r.

Niedzielne obrady, prowadzone przez wiceprzewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła, poprzedziła msza święta odprawiona przez naczelnego kapelana ZHP ks. phm. Ronalda Kasowskiego. Rada zapoznała się z przedstawioną przez Główną Kwaterę ZHP inicjatywą organizacji pozarządowych, podejmujących działania w sytuacjach kryzysowych, które wyraziły potrzebę wspólnego działania w tym zakresie. Rada przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie ZHP do związku stowarzyszeń, tworzonego w celu niesienia pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, powierzając Głównej Kwaterze realizację tej uchwały.

Następnie rada zajęła się dokumentem „System pracy z kadrą w ZHP”. Kierująca Wydziałem Pracy z Kadrą Głównej Kwatery ZHP hm. Jolanta Kreczmańska przedstawiła tok prac nad opracowaniem systemu. Po dyskusji nad projektem i wniesieniu drobnych poprawek, Rada podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu.

Ważnym punktem III zebrania Rady było wprowadzenie do dyskusji, której celem będzie przygotowanie kadry Związku do zjazdu nadzwyczajnego ZHP w 2011 r. – przyjęcia nowej strategii oraz pracy nad nowym Statutem. Po wystąpieniu wiceprzewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła „Przyszłość Związku Harcerstwa Polskiego – wizja organizacji”, członek Głównej Kwatery hm. Rafał Bednarczyk przedstawił projekt prac nad nową strategią.

Ciekawym uzupełnieniem programu zebrania, nawiązującym do przygotowanej przez Wydział Programowy Głównej Kwatery ZHP propozycji programowej związanej z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, była wieczorna wędrówka członków Rady Naczelnej ZHP śladami wielkiego kompozytora.

hm. Halina Jankowska
sekretarz RN ZHP