W dniach 16-17 października w Krakowie odbyło się  III Seminarium szczepowych. Wzięło w nim udział ok. 35 instruktorów z  9 chorągwi.

Uczestnicy seminarium mieli okazję porozmawiać o współpracy szczepów z gminami, instytucjami i organizacjami, nauczyć się podstaw PR w szczepie oraz zastanowić się, jak przygotować w przyszłym roku obóz letni.

Uczestnicy odwiedzili interaktywne Muzeum Schindlera. Zwiedzanie było nadzwyczaj interesujące i wiele osób obiecało sobie powrót do tego muzeum w przyszłości.

Na wieczornym kominku rozmawiano o zaletach i wadach długoletniego pełnienia funkcji komendanta szczepu.

Uczestnicy wyjechali z Krakowa z nastepującymi pomysłami i wnioskami:
1. Kolejne seminarium odbędzie się w roku 2011. Oczekujemy na zgłoszenia chętnych do jego organizacji!
2. Wydział ds. szczepów poszukuje w każdej chorągwi instruktorów chętnych do współpracy (są już 4 osoby).
3. Padła propozycja zorganizowania na wiosnę 2011 r. Rajdu Komend Szczepów.
4. Powstaje grupa dyskusyjna dla komend szczepów oraz nowa strona  internetowa

Komenda seminarium i uczestnicy doładowali akumulatory i zgłosili chęć wzmożonej pracy nad dalszym rozwojem szczepów w ZHP.

Seminarium odwiedziła członkini Głównej Kwatery ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus.

hm. Andrzej Grabowski
komendant III Seminarium Szczepowych