Wspieranie wychowania członków organizacji przez instruktorki i instruktorów ZHP jest wszechstronne — jego częścią jest także praca nad rozwojem duchowym harcerek i harcerzy. Z tego powodu ZHP był obecny na tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Podczas tego wydarzenia miało miejsce wyjątkowe spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestniczyła w nim także Krystyna Małkowska (wnuczka Olgi i Andrzeja Małkowskich).

Była to okazja do spotkania organizacji harcerskich – z ramienia ZHP udział wzięli członkowie Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej im. Mikołaja Kopernika, byli także harcerze z Litwy i Ukrainy, przedstawiciele ZHR oraz Skautów Króla.

Pierwsza Dama przemawiała do harcerzy, a całość wizyty dopełniły harcerskie piosenki. Przedstawiciele organizacji wręczyli Pani Agacie Kornhauser-Dudzie symboliczne upominki. Nasi reprezentanci obdarowali ją książką „Guziki sutanny”, która opowiada o Błogosławionym S.W. Frelichowskim — patronie polskich harcerzy — w opowieści postulatora procesu beatyfikacyjnego autorstwa ks. Sławomira Odera.

IMG 5922
IMG 5894
fot. Maja Kloskowska