Naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka uczestniczyła w posiedzeniu Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. międzynarodowych, aby opowiedzieć o działaniach ZHP na rzecz Ukrainy.

Podczas spotkania Naczelniczka ZHP opowiadała o działaniach ZHP na rzecz uchodźców z Ukrainy, a zwłaszcza o zdobytej przez Związek Harcerstwa Polskiego Nagrodzie Civil Society Prize 2022. Została ona przyznana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli 15 grudnia 2022 roku, za pomoc ponad 1,5 mln uchodźcom z Ukrainy.

Podczas spotkania poruszano również tematy, takie jak pomoc humanitarna i logistyczna udzielana uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Polsce, czy wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Rada Dialogu Społecznego to najważniejsza instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Harcerze i harcerki z ZHP byli obecni na przejściach granicznych, gdzie kierowali ludzi w bezpieczne miejsca oraz udzielali wsparcia informacyjnego i psychologicznego. Dodatkowo ZHP zebrało ponad 127 ton pomocy humanitarnej, która została przewieziona na Ukrainę. Harcerskie wsparcie w pierwszym miesiącu wojny otrzymało ponad 1,5 mln uchodźców, a 1 na 5 dzieci z Ukrainy uczestniczyło w harcerskich zajęciach. Ponadto blisko 6000 dzieci z Ukrainy wzięło udział w obozach harcerskich od połowy czerwca do sierpnia, w których czasie mogły zaznać odpoczynku fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.