Z radością informujemy, że ZHP jest laureatem europejskiej EESC Civil Society Prize 2022 za pomoc ponad 1,5 mln uchodźcom z Ukrainy! 

Związek Harcerstwa Polskiego został nagrodzony za zmobilizowanie całej organizacji do wspólnej, kompleksowej pomocy Ukraińcom. Mowa tutaj o pomocy humanitarnej we wszystkich częściach kraju: na 6 przejściach granicznych i w 147 lokalnych centrach pomocy. To dzięki bezinteresownej pracy wolontariuszy – instruktorów i członków ZHP, spośród ok. 3 mln ukraińskich cywilów, co trzeci uchodźca otrzymał pomoc w ośrodkach prowadzonych właśnie przez harcerzy.  

To wyróżnienie wskazuje na to, że każde działania — zarówno te na większą skalę, jak i te lokalne mogą mieć wpływ na nasze otoczenie i przynieść realną zmianę oraz tak potrzebną pomoc. Ta nagroda, poza wyrazem wdzięczności dla osób zaangażowanych w pomoc na rzecz Ukrainy jest także motywacją do działania — razem jako organizacja możemy więcej. 

Przewodniczący ZHP hm. Krzysztof Pater
Fot. Copyright EU 2022 – źródło EESC

Dla członków ZHP zaangażowanie się w pomoc uchodźcom z Ukrainy z pewnością było jedną z najtrudniejszych służb w życiu – lecz to dzięki wspólnej mobilizacji, chęci, empatii byliśmy w stanie zebrać ponad 127 ton pomocy humanitarnej, która została przewieziona na Ukrainę. Harcerskie wsparcie w pierwszym miesiącu wojny otrzymało ponad 1,5 mln uchodźców, a 1 na 5 dzieci z Ukrainy uczestniczyło w harcerskich zajęciach. 

Odpowiedź na kryzys była dla harcerek i harcerzy ZHP rzeczą naturalną – służba jest niezwykle ważnym elementem harcerstwa. Reakcja członkiń i członków ZHP pokazała, że ciągła praca wychowawcza i ideały, które instruktorki i instruktorzy ZHP przekazują młodym ludziom, prawdziwie wpływają na ich życie, wspierają i zachęcają do zmieniania świata na lepsze. Napawa dumą to, że podjęcie się służby na rzecz Ukrainy było tak naturalną decyzją.  

Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka 
Fot. Copyright EU 2022 – źródło EESC

Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego hm. Martyna Kowacka w czasie wystąpienia zwróciła się do zgromadzonych:

Szanowni Państwo,

ZHP jest największą w Polsce organizacją harcerską, która zrzesza ponad 105 000 członków. Każdego dnia wychowujemy kolejne pokolenia aktywnych i zaangażowanych obywateli, którzy biorą odpowiedzialność za otaczający świat. To właśnie oni tworzą społeczeństwo obywatelskie.

Odpowiedź na wojnę w Ukrainie była dla nas rzeczą naturalną – w ZHP służba jest niezwykle ważnym elementem pracy wychowawczej. Reakcja członkiń i członków ZHP pokazała, że nasza ciągła praca wychowawcza i ideały, które przekazujemy młodym ludziom, powodują prawdziwy wpływ na ich życie, wspierają i zachęcają do zmieniania świata na lepsze.

Od lutego pełnimy służbę i ona ciągle trwa: służba na 6 przejściach granicznych i w ponad 150 lokalnych centrach pomocy. Spośród około 3 mln ukraińskich cywilów, co trzeci uchodźca otrzymał pomoc w ośrodkach prowadzonych przez harcerzy. Jako ZHP zebraliśmy ponad 127 ton pomocy humanitarnej, która została przewieziona na Ukrainę. Harcerskie wsparcie w pierwszym miesiącu wojny otrzymało ponad 1,5 mln uchodźców, a 1 na 5 dzieci z Ukrainy uczestniczy w harcerskich zajęciach. Blisko 6000 dzieci z Ukrainy wzięło udział w obozach harcerskich od połowy czerwca do sierpnia, w których czasie mogły zaznać odpoczynku fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Jestem dumna, że ZHP stanęło na wysokości zadania i tak szybko zareagowaliśmy jako organizacja na tę sytuację – choć wolałabym, abyśmy nie musieli stawać przed tym wyzwaniem.

Zdobycie przez ZHP tej nagrody jest podziękowaniem dla wolontariuszy ZHP za ich bezinteresowną służbę. Jest to sygnał dla nich, że ich działania są zauważane i doceniane nie tylko w lokalnych środowiskach, ale i w społeczności międzynarodowej. Dziękuję za to. Ta nagroda pokazuje, że bezinteresowna pomoc, zaangażowanie w pomoc innym i często małe działania są ważne i potrzebne. Nagroda zachęci ich do podejmowania podobnych działań w przyszłości.

Związek Harcerstwa Polskiego, ale w ogóle cały ruch harcerski i skautowy, to kapitał ludzki, w który warto inwestować – bo w najtrudniejszych momentach zwraca się z nawiązką. Niestety nasza służba dalej jest potrzebna – choć wolelibyśmy, aby tak nie było.

W niedzielę przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju na pasie granicznym między terytorium Polski i Ukrainy, życząc naszym sąsiadom, aby to światło pokoju zastąpiło ogień wojny. Przekazaliśmy je również z naszym tegorocznym przesłaniem „Światło dla Ciebie” – aby wszyscy, również a może przede wszystkim, Ukraińcy, znajdowali w sobie to Światło, aby dbali o nie, nigdy w nie nie wątpili, przekazywali innym i rozświetlali swoje lokalne społeczności, wzmacniając je.

Dziś również razem z Konradem przynosimy Betlejemskie Światło Pokoju tutaj, żeby ta idea szła dalej, abyśmy wszyscy przyłożyli cegiełkę do tego, aby światło pokoju zastąpiło ogień wojny. Aby za rok ta kategoria nie była potrzebna.

Jeszcze raz w imieniu ZHP dziękuję za wyróżnienie oraz pokazanie zuchom, harcerzom, instruktorom ze warto reagować na zło i szerzyć harcerskie wartości: braterstwa, pokoju, demokracji, tolerancji i przyjaźni.

Fot. Copyright EU 2022 – źródło EESC
Fot. Copyright EU 2022 – źródło EESC