Zagrożenia w sieci dla dzieci – oszustwa internetowe i sztuczna inteligencja. Jak wpływają na dzieci?

Podczas spotkania poruszymy najważniejsze współczesne zagrożenia cyfrowe: oszustwa internetowe (scamy), deepfake’i, treści generowane przez sztuczną inteligencję, fake newsy, zjawiska uzależnienia od sieci, a także wpływ tych zjawisk na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wytłumaczymy, jak rozwijać krytyczne myślenie i jak uczyć dzieci rozpoznawania dezinformacji.

Kompetencje cyfrowe w rodzinie – jak wspierać dziecko w sieci

Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku bezpiecznie korzystać z internetu? Pokażemy ci, jak rozwijać kompetencje cyfrowe w domu – nie tylko u dzieci, ale także u ciebie. Dowiesz się, jak wprowadzać świadome nawyki online i jak stworzyć zdrową relację z technologią w rodzinie. Podpowiemy, na co zwracać uwagę w codziennych aktywnościach w sieci i jak korzystać z narzędzi wspierających bezpieczne surfowanie.

Czuwaj w sieci – kampania edukacyjna ZHP o bezpieczeństwie

Webinar jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ZHP „Czuwaj w sieci”, która ma na celu wspieranie cyfrowej uważności dzieci, rodziców, nauczycieli i edukatorów. Kampania oferuje darmowe, atrakcyjne materiały – filmy, podcasty, prezentacje, quizy i poradniki – wszystkie dostępne są na stronie zhp.pl/czuwaj-w-sieci. To nowoczesna forma harcerskiej służby – tym razem w świecie online.

Bezpłatny webinar o zagrożeniach online – dołącz do rodziców z całej Polski

Zapraszamy do udziału w webinarze, który pomoże zrozumieć, na czym polegają zagrożenia w sieci dla dzieci i jak skutecznie na nie reagować. Otrzymasz praktyczne wskazówki i dostęp do wartościowych materiałów edukacyjnych. Zadbaj o bezpieczeństwo cyfrowe swojej rodziny. Ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą będą: założyciel i prezes Stowarzyszenia Pravda Jakub Śliż oraz Hubert Kwiatkowski.

  • 19 maja (poniedziałek), godz. 17:00
  • Dołącz do nas na Facebooku ZHP!
Zagrożenia w sieci dla dzieci - zaproszenie na webinar ZHP w ramach kampanii Czuwaj w Sieci. Na zdjęciu eksperci: Jakub Śliż i Hubert Kwiatkowski, Stowarzyszenie Pravda.

Stowarzyszenie Pravda – czym się zajmują?

Stowarzyszenie Pravda stawia nie tylko na weryfikację informacji, ale też na edukowanie społeczeństwa w zakresie identyfikowania fałszywych lub podejrzanych informacji. Wierzą, że lepsze zrozumienie problemu w Polsce i uświadamianie społeczeństwa może realnie zmienić świat.

Jakub Śliż to prezes i założyciel stowarzyszenia Pravda – organizacji walczącej z fałszywymi informacjami oraz edukującej na temat dezinformacji w polskich szkołach. W stowarzyszeniu odpowiada za organizację pracy, kontakty zewnętrzne oraz rozwój. Jego zainteresowanie problemem dezinformacji przerodziło się w prężnie działającą Pravdę, która jako jedna z trzech organizacjo fact-checkingowych w Polsce znalazła się w prestiżowym gronie Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN). Oprócz spraw organizacyjnych i współtworzenia treści zajmuje się prowadzeniem szkoleń na temat fake newsów i psychologii dezinformacji oraz rozwojem technologii.

Hubert Kwiatkowski jest pasjonatem problematyki dezinformacji, studentem Uniwersytetu Warszawskiego zaangażowanym w działalność edukacyjną na rzecz odróżniania prawdy od fałszu. To absolwent wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki zaniepokojony wpływem rozwoju technologii szybkiego przesyłania informacji (szczególnie fałszywych) na społeczeństwo. Członek stowarzyszenia Pravda od 2024 roku, gdzie odpowiada za tworzenie treści edukacyjnych i szkoleniowych.

Czuwaj w sieci – kampania ZHP na rzecz cyfrowej uważności

„Czuwaj w sieci” to ogólnopolska kampania edukacyjna Związku Harcerstwa Polskiego, której celem jest wzmocnienie cyfrowych kompetencji dzieci, młodzieży, rodziców oraz osób pracujących z młodymi ludźmi. Kampania stanowi nową formę harcerskiej służby – tym razem w świecie online, gdzie fałszywe informacje, oszustwa i cyfrowe zagrożenia stają się coraz powszechniejsze. ZHP, zgodnie ze swoją ponadstuletnią tradycją wychowywania odpowiedzialnych obywateli, podejmuje się misji edukacyjnej, pokazując, że uważność w sieci to umiejętność, którą można rozwijać. Inicjatywa nie straszy, lecz wzmacnia – poprzez pozytywne podejście, atrakcyjne materiały edukacyjne i poczucie sprawczości, zachęca do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Kampania oferuje m.in. animacjequizyfilmy, podcasty, scenariusze lekcji i poradniki – wszystkie dostępne bezpłatnie na stronie zhp.pl/czuwaj-w-sieci.

ZHP – umiejętności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie oraz oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, która skupia ponad 10 mln skautek w ponad 150 krajach świata.

Kampania społeczna ZHP „Czuwaj w sieci” w ramach zadania „Bądź gotów” realizowana jest przez Związek Harcerstwa Polskiego i finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu „Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego” na rok 2024/2025.