TRASY:
-
Trasa zuchowa – „morskie opowieści”
Gdańsk — piękne miasto z jeszcze piękniejszym dostępem do morza. Będąc w tym mieście, można snuć prawdziwe Morskie Opowieści i dać się ponieść morskiej fantazji. Zuchy wcielą się w rolę marynarzy i po przejściu odpowiedniego szkolenia, będą odkrywać morskie tajemnice i zakamarki. Dowiedzą się trochę o wodach okalających miasto i stworzą swoje własne statki!
-
Trasa harcerska – „projekt załoga”
Ahoj kamraci! Przed wami niesamowite wyzwanie, z chęcią zwerbujemy was do floty. Jednak niech was nie zmylą słowa: flota handlowa. To tylko przykrywka. Waszym zadaniem będzie szpiegowanie i sabotowanie działań niemieckich oddziałów w Gdańsku. Jeden z członków ostatnio usłyszał, że Niemcy planują atak na półwysep Westerplatte. Musimy dowiedzieć się więcej o niemieckich planach, pomożecie nam?
—
Podczas zlotu Westerplatte zadaniem harcerzy będzie szpiegowanie, donoszenie i sabotowanie niemieckich oddziałów stacjonujących w Gdańsku. Harcerze pod przykrywką handlarzy dostarczających towary, sami podsłuchają historię o ataku na składnicę tranzytową 1 września 1939 r. -
Trasa harcerzy starszych – „infiltracja”
1939 rok, właśnie toczy się gra o wszystko, jeden zły ruch i po nas. Jeżeli wierzycie, że dacie sobie radę i że jesteście użyteczni, zgłoście się do centrali. Szpiegów nigdy za mało. Oferujemy kompleksowe szkolenie, zapoznanie z kulturą, obsługa przedmiotów wszechobecnych, naukę języków, przeszkolenie fizyczne, ale i poznanie technik szpiegowskich. Jeśli nam pomożecie, może uda nam się otworzyć wam oczy na to, jak wyglądał świat w 1939 roku.
-
Trasa wędrownicza – „w drodze ku wolności”
Jest 31 sierpnia 1939 r., znajdujecie się w Wolnym Mieście Gdańsku. Jesteście paczką najlepszych przyjaciół, tworzących drużynę harcerską. Mimo panującego w Gdańsku strachu o bezpieczeństwo Polaków postanowiliście zorganizować 3-dniowy biwak nad morzem w pobliżu Polskiej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Nad ranem 1 września, budzą was okręty, samoloty, bomby. Stoi przed wami zadanie — ustalenie planu przedostania się do miasta. Musicie wysłać listy z informacją o tym, co widzieliście do komendanta oraz do Tadeusza Bora-Komorowskiego. Ustalcie z nimi plan działania, najbliższego spotkania – waszą misją jest pomóc i walczyć.