Wręczenie Flagi RP harcerzom oraz zuchom ZHP przez marszałka Sejmu Szymona Hołownie odbyło się 3 lipca. Wydarzenie to miało miejsce na terenie bazy w Zarzęcinie nad Zalewem Sulejowskim w województwie łódzkim. Flaga RP jest obecnie wręczana osobom dbającym o bezpieczeństwo Polski.

Flaga RP jako Symbol Jedności i Bezpieczeństwa

Flaga RP, którą marszałek rozdaje, jest symbolem jedności narodowej i uznania dla ludzi służących społeczeństwu. „Dzisiaj każdemu z waszych obozów chciałbym podarować flagę RP. Taką flagę, którą rozdaję w całej Polsce jako marszałek Sejmu harcerzom, harcerkom, ale też ratownikom, żołnierzom, strażakom – wszystkim tym, którzy służą nam wszystkim. Ponieważ wy też służycie nam wszystkim, naszej wspólnocie, jesteście częścią tej wielkiej rodziny ludzi służby, więc i wam chciałbym tę flagę przekazać” – powiedział Hołownia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w otoczeniu radosnych harcerzy i zuchów podczas uroczystości wręczenia Flagi RP w obozie harcerskim w lesie, z namiotami w tle.

fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu

Biało-Czerwona Flaga RP – Znak Solidarności

Flaga RP, złożona z barw biało-czerwonych, symbolizuje za słowami marszałka Sejmu zjednoczenie różnorodności. Hołownia podkreślił, że te dwa kolory, choć różne, stanowią jedną całość, przypominając o konieczności współpracy i solidarności w trudnych chwilach. „Te kolory są kompletnie różne od siebie, ale stanowią jedną flagę i to jest znak, który w momentach, gdy jest nam ciężko, chcemy się pokłócić, podzielić, poróżnić i iść w zupełnie dwie strony pokazuje nam, że będziemy silni tylko wtedy, jeśli będziemy razem, tak jak ta flaga, jak biały i czerwony na tej fladze, zszyte razem, chociaż bardzo różne” – dodał.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w towarzystwie harcerzy, pomagających w rozwieszaniu tabliczki z napisem "Zarzęcin" na obozie harcerskim w lesie.

fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu

Wręczenie Flagi RP

Wręczenie Flagi RP przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię jest wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w służbę i bezpieczeństwo Polski. Flagi, które symbolizują jedność narodową i zjednoczenie różnorodności, są przekazywane harcerzom, zuchom, ratownikom, żołnierzom i strażakom jako wyraz podziękowania i wsparcia dla ich codziennej służby społecznej.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia z harcerzami ZHP po wręczeniu Flagi RP podczas uroczystości w obozie harcerskim.

fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu

Radosny Patriotyzm w ZHP

 

W ramach Związku Harcerstwa Polskiego radosny patriotyzm odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu młodych obywateli. Harcerze i zuchy, biorąc udział w licznych obozach, wycieczkach i wydarzeniach, uczą się miłości do ojczyzny poprzez gry terenowe oraz udział w ceremoniach takich jak wręczenie Flagi RP. Dzięki takim inicjatywom, jak ta zorganizowana przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię, młodzież z ZHP nie tylko poznaje historię i symbole narodowe, ale również rozwija poczucie wspólnoty i dumy z bycia Polakami. Radosny patriotyzm w ZHP to nie tylko nauka, ale przede wszystkim wspólne przeżywanie wartości, które łączą i budują silne więzi wśród młodych ludzi.

Więcej o radosnym patriotyzmie w ZHP dowiesz się z odcinka naszego podcastuIskierka” poświęconemu tematowi: „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu?. Jest to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.