ZHP – organizacja ze 100-letnią tradycją

Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja z ponad 100-letnią tradycją i doświadczeniem w obszarze wspierania rozwoju młodego człowieka. To właśnie tu, dzieci i młodzież rozwijają swoje umiejętności liderskie, kształtują swoją proaktywną postawę, uczą się wrażliwości na otaczający świat i drugiego człowieka, zdobywają nową wiedzę i umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o powołaniu do Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi harcmistrzyni Martyny Kowackiej – naczelniczki największej organizacji młodzieżowej w Polsce, która zrzesza ponad 110 000 członków i członkiń.

Przez lata wykonywaliście bardzo potrzebną pracę i chcę tę prace z wami kontynuować – podkreśliła wagę organizacji pozarządowych Ministra Edukacji – Barbara Nowacka.

Warto dodać, że Naczelniczka ZHP została powołana do zespołu z w pierwszej turze konkursu, z 1. miejsca na liście zakwalifikowanych organizacji. Zespół składa się z 45 przedstawicieli organizacji pozarządowych. W konkursie na członków zespołu startowało 190 organizacji pozarządowych.

Rządowy Zespół ds. współpracy z NGO – zadania Zespołu

Zespół jest organem pomocniczym Ministry Edukacji, którego zadaniem jest przygotowywanie propozycji rozwiązań w zakresie współpracy organizacji pozarządowych z przedszkolami, szkołami i placówkami, między innymi w zakresie działalności edukacyjnej, wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej; praw dziecka i ucznia; kompetencji kadry pedagogicznej i kierowniczej; wyrównywania szans edukacyjnych; współpracy z rodzicami uczniów; edukacji włączającej i profilaktyki zdrowia psychicznego.

Skład rządowego Zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi 2024

• przewodnicząca – Barbara Nowacka – Ministra Edukacji;
  • zastępca przewodniczącej – Paulina Piechna-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;
  • dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki;
  • oraz 45 przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Rządowy Zespół ds. współpracy z NGO - Spotkanie rządowego Zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi na pierwszym spotkaniu. Sala konferencyjna, uczestnicy rozmawiają przy stołach

fot. MEN

ZHP – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.