Paczka dla Uchodźcy, czyli propozycja służby dla najmłodszych.

Nie każdy ma tyle siły, by przerzucać do ciężarówek łóżka polowe, nie każdy musi być ratownikiem medycznym i udzielać pomocy Ukraińcom wysiadającym z pociągów, wreszcie nie każdy ma na tyle blisko do granicy, by zgłosić się jako wolontariusz przy wydawaniu uchodźcom jedzenia. W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie każdy jednak, o ile czuje taką potrzebę, może zrobić coś na miarę swoich możliwości. Zachęcamy, zwłaszcza gromady zuchowe i drużyny harcerskie, do skoordynowanej  pomocy naszym wędrownikom i instruktorom, którzy pracują bezpośrednio na granicy polsko-ukraińskiej w zorganizowanych punktach recepcyjnych i obsługują napływającą tam ludność ze Wschodu. Wsparcie ze strony najmłodszych członków ZHP miałoby polegać na przygotowaniu paczki z zawartością, na którą zapotrzebowanie zgłaszają graniczne punkty recepcyjne. 

Drodzy Drużynowi, jeżeli Wasze środowiska zechcą włączyć się w służbę na rzecz Ukrainy właśnie w ten sposób, zapoznajcie się dokładnie z zasadami akcji pod hasłem Paczka dla Uchodźcy.

Chorągiew Podkarpacka i Lubelska przyjmują do magazynów dary z całej Polski, które następnie sortują i dowożą do punktów recepcyjnych. Jeżeli chcecie skompletować paczkę drużyną lub gromadą sprawdźcie na jakie materiały jest zapotrzebowanie. Po zebraniu zakupów opiszcie na pudełku co w paczce się znajduje (wraz z ilością), opatrzcie dopiskiem: paczka dla Uchodźcy i wyślijcie za pomocą przekazanego przez Was listu przewozowego.


Poniżej przedstawiamy listę potrzebnych artykułów. Pamiętajcie by zakupione produkty były niewielkich, podręcznych rozmiarów.

UWAGA! Lista ta może się zmieniać. Najbardziej brakuje artykułów zapisanych tłustym drukiem!

Żywność długoterminowa:

 • żywność w małych porcjach, zapakowana hermetycznie, np.kabanosy, konserwy,
 • opakowane pieczywo, suchary, wafle ryżowe, rogale,
 • kaszki dla dzieci w małych opakowaniach, musy owocowe w tubkach,
 • mleko modyfikowane dla dzieci z alergią,
 • suszone owoce i orzechy w małych opakowaniach,
 • batony, czekolady,
 • woda w małych butelkach,
 • soki butelkowane,
 • kawa, herbata, cukier.

Śródki higieny:

 • kremy dla dzieci na odparzenia,
 • ręczniki płócienne,
 • ręczniki papierowe i papier toaletowy,
 • pieluchy,
 • wilgotne chusteczki dla dzieci,
 • środki higieniczne takie jak np. podpaski,
 • kosmetyki i maszynki jednorazowe do golenia,
 • mydło w płynie, szampony, pasty do zębów, szczoteczki,
 • środki do mycia sanitariatów.

Ubrania tylko nowe:

 • bielizna damska i męska,
 • bielizna dziecięca 6-13 lat,
 • skarpetki, podkoszulki.

Ekwipunek:

 • karty SIM nierejestrowane imiennie, np. Lyca Mobile,
 • powerbanki,
 • śpiwory (nowe),
 • koce (nowe),
 • środki opatrunkowe (gazy, bandaże, plastry, itp.),
 • jednorazowe talerze, miski, kubki i sztućce,
 • smoczki, butelki, kubki niekapki,

Zabawki tylko nowe:

 • niewielkie zabawki jednoczęściowe,
 • małe pluszaki.

Z logistycznego punktu widzenia najlepiej zakupić 1 produkt niewielkich rozmiarów w dużej zgrzewce (ułatwia sortowanie).

Każde środowisko harcerskie, które chce wesprzeć uciekających Ukraińców może przesyłać dary z dopiskiem „Paczka dla Uchodźcy” do dwóch punktów:

 1. Centrum Handlowe Karuzela Jarosław, ul. Traugutta 13, 37-500 Jarosław
 2. Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Ciesielczuka  2, 22-500 Hrubieszów

Uwaga! Pogotowie ZHP dla Ukrainy pokrywa koszty przesyłki o ile wykorzystacie w tym celu wygenerowany list przewozowy i zaniesiecie go do placówki Poczty Polskiej. Paczka o sumie wymiarów do 3m nie może przekroczyć 10kg.

Zapotrzebowanie na list przewozowy zgłaszajcie do swoich koordynatorow w chorągwiach. W tytule maila napiszcie PACZKA DLA UCHODŹCY. 

W wiadomości należy podać też adres najbliższej placówki pocztowej, z której skorzystacie i nadacie paczkę.

Ukraińskie rodziny z pewnością ucieszą się jeśli do przygotowanych przez Was paczek dołączycie ręcznie wykonaną kartkę z pozdrowieniami czy słowami otuchy. To też dobra okazja, by napisać w niej i nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku ukraińskim. 

Uwaga! Zanim przystąpicie do akcji upewnijcie się czy w Waszej najbliższej okolicy nie są rozlokowani uchodźcy, którym również potrzebna jest pomoc w postaci zaopatrzenia. Nie wszystkie dary muszą być wysyłane bezpośrednio na granicę. Zorientujcie się czego Ci ludzie potrzebują i działajcie.

Pamiętajcie, że każdy rodzaj służby jest ważny. Wszyscy działamy w słusznej sprawie.