Drogi rodzicu!  
Zaczął się rok szkolny, więc pewnie zastanawiasz się, jak zadbać o skupienie i uwagę twojego dziecka w związku z powrotem do nauki. Uważność, zwłaszcza w XXI wieku – w czasie smartfonizacji – jest na wagę złota. Chcesz wiedzieć, jak pracować nad uważnością twojego dziecka?  

Odsłuchaj najnowszy podcast ZHP – „Iskierka”, który nagraliśmy wraz z naszym leśnym sojusznikiem – Lasami Państwowymi!

Eksperci poruszają temat pracy nad uważnością dziecka, w której może pomóc nic innego jak wizyty w lesie! 

W tym odcinku naszymi gośćmi są:  

  • Pan Witold Ciechanowicz- leśnik i wieloletni edukator leśno-przyrodniczy w leśnym ogrodzie botanicznym „Marszewo”, pracownik Lasów Państwowych, nadleśnictwa Gdańsk; autor publikacji i artykułów z zakresu edukacji leśnej; laureat nagrody „Kamień milowy edukacji leśnej”, współzałożyciel Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, autor bloga „namiot włóczykija”. 
  • przewodniczka Aleksandra Mroczek – absolwentka psychologii i pedagogiki opiekuńczej z resocjalizacją i terapią pedagogiczną. Ukończyła studia podyplomowe z diagnozy psychologicznej i terapii neuropsychologicznej. Doświadczenie w pracy z dziećmi i rodzinami zdobyła w trakcie pracy w placówkach opieki społecznej dla rodzin dysfunkcjonalnych oraz osób niepełnosprawnych. Od wielu lat jest instruktorką harcerską. Aktualnie jest członkinią Wydziału ds. Wsparcia Psychologicznego ZHP i pracuje w telefonie zaufania Strefa Pomocy ZHP.   

Rozmowę prowadzi podharcmistrzyni Julia Czekalska. 

Od czego zacząć leśny trening uważności?  

Warto rozpocząć od znalezienia ciekawego i bezpiecznego miejsca w lesie – posłuży nam do tego aplikacja mBDL oraz Czas w las, czy inna odpowiadająca nam aplikacja z mapami.  
Gdy już wybierzemy miejsce, do którego się wybieramy, to nasi goście polecają znalezienie scenariusza zajęć w lesie czy wybranie się na zorganizowane zajęcia np. przez Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych. Ponadto zachęcają rodziców do sięgnięcia po materiały mindfulness dla dzieci.  

Jeśli rodzic chce ćwiczyć z dzieckiem uważność, najlepiej, aby zaczął od siebie.

Na początku wyjdźmy do lasu, czujmy się w nim bezpiecznie – to jest chyba ten pierwszy krok.

Więcej inspiracji i eksperckiej wiedzy w tym obszarze czeka na ciebie w najnowszym odcinku, który znajdziesz tutaj.

Związek Harcerstwa Polskiego wspierają Lasy Państwowe

___ 
Podcast Iskierka, to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.