26 czerwca 2021 r. Rada Naczelna przyjęła zmiany w Systemie Metodycznym ZHP oraz nowy System Instrumentów Metodycznych wraz z ich regulaminami i programami. Aby ułatwić drużynowym funkcjonowanie i wyszukiwanie odpowiednich tropów, sprawności, wyzwań i stopni dla swoich podopiecznych, powstała nowa wyszukiwarka SIM.

Instrumenty metodyczne to zbiór narzędzi stymulujący rozwój członków organizacji. W codziennej pracy gromady czy drużyny to instrumenty metodyczne stanowią podstawę programu pracy jednostki, jak i indywidualnego rozwoju zucha, czy harcerza. To one pozwalają rozwijać zainteresowania członków organizacji, pobudzać wrażliwość na otaczający świat, odkrywać samego siebie, uczyć się pracy w grupie i koordynacji swoich własnych projektów. W końcu, to właśnie ZHP, jest miejscem, które pozwala na zdobywanie sprawności, które dają nam kompetencje na całe życie!

Aby ułatwić pracę drużynowym w doborze odpowiedniego instrumentu metodycznego dla jednostki czy podopiecznego, powstała nowa wyszukiwarka instrumentów metodycznych sim.zhp.pl.

Strona oferuje udogodnienia takie jak:

  • wyszukiwanie wszystkich dostępnych stopni, sprawności, tropów i wyzwań dla danej metodyki;
  • możliwość generowania i pobrania kart do druku;
  • możliwość filtrowania wyników wyszukiwania po: nazwie, kategorii, specjalności, poziomie zaawansowania, realizacji określonego Celu Zrównoważonego Rozwoju;
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych (możecie mieć ją zawsze pod ręką);
  • nie wymaga logowania na konto Microsoft, więc do strony mogą mieć dostęp nie tylko harcerze, ale także rodzice naszych podopiecznych.

Zachęcamy do skorzystania i zaznajomienia się ze stroną sim.zhp.pl oraz do dołączenia do grona osób, które w Związku Harcerstwa Polskiego zdobywają sprawności na całe życie!