W dniach 16-17 maja członkowie ZHP wyruszyli na przygodę, która pozwoliła im poznać historię Polski w działaniu. Aby przygotować rajd, organizatorzy wnieśli na wzgórza aż 2500 kg sprzętu oraz przygotowali punkty, na których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą z pierwszej pomocy, strzelectwa, turystyki, a także sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

Harcerskie wyzwania na wzgórzach Cassino

Patrole zmierzyły się z przeróżnymi zadaniami, m.in. z opatrzeniem ran i obrażeń rekonstruktora odgrywającego rolę podchorążego Tereszczuka, wykonaniem szkicu perspektywicznego fragmentu terenu bitwy z miejsca, w którym zginął płk Kurek, czy z rozebraniem i wymianą fragmentu gąsienicy znajdującej się bezpośrednio pod kołem jezdnym.

To nie był koniec! Wyobraźcie sobie, że w rozstawionej siatce łączności pojawiła się dziura. Ktoś przeciął jeden z kabli, przez co dowództwo nie może nawiązać kontaktu z wysuniętą placówką. Wiedzielibyście co zrobić? Harcerze biorący udział w rajdzie Honker tak! Na tym punkcie patrole zmierzyły się ze zweryfikowaniem linii, odnalezieniem miejsca jej przecięcia i naprawy uszkodzeń.

Doświadczenie rekonstruktorskie harcerskich instruktorów można było także zobaczyć w czasie odtwarzania ostrzeliwania pozycji wroga z moździerza dwucalowego Mortar Mk 2, w czym pomagali uczestnicy. Patrole podzieliły między siebie rolę celowniczego, obserwatora i ładującego. Celowniczy ustawiał kąt skierowania moździerza. Obserwator sprawdzał skuteczność strzału i korygował jego kąt, a ładujący ładował pocisk do moździerza. Każdy patrol miał dziesięć prób trafienia do celu.

Wydarzenie było organizowane 28 raz przez 20 Drużynę Harcerską „Lotna” im. ppłk Władysława Smrokowskiego (Hufiec ZHP Myślibórz), Krąg Instruktorów i Starszyzny LOTNA20+ (Hufiec ZHP Myślibórz), 20 Drużynę Starszoharcerską „Szare i Wilki” im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej), Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Spadochron” Wronki (Hufiec ZHP Szamotuły), 9 Wielopoziomową Drużynę Harcerską WATAHA (Hufiec ZHP Myślibórz).

Rajd Honker to dopiero początek. Harcerze ZHP na 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Rajd Honker był częścią Harcerskiej Wyprawy Pamięci ZHP. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, 18 maja. Harcerki i harcerze ZHP będą nie tylko pełnić wartę przy mogiłach żołnierzy, wspierać weteranów, ale także zapewniać wsparcie medyczne, czy organizacyjne. W obchodach weźmie udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

zhp mc2024 michal wiraszka 50

fot. Michał Wiraszka