Komunikat Sztabu Kryzysowego z dnia 27.02 br.

Druhny i Druhowie!

Sytuacja kryzysowa związana z agresją rosyjską na Ukrainę jest dynamiczna i rozwojowa.

Związek Harcerstwa Polskiego od pierwszej minuty kryzysu realnie angażuje się w pomoc obywatelom Ukrainy, nie jesteśmy obojętni, działamy i robimy wszystko, co możliwe nie tylko centralnie ale i w każdej Chorągwi ZHP.

  • Każda z chorągwi przeprowadza zbiórki, realizuje ich logistykę, segregowanie i pakowanie – tysiące harcerzy spędziły ten weekend w punktach zbiórek pakując wraz z mieszkańcami setki ton darów wysyłanych do Ukrainy.
  • Chorągwie przygraniczne (Lubelska i Podkarpacka) pełnią służbę informacyjną i wspierają działania na granicy, na dworcach i w punktach recepcyjnych.
  • Zgłosiliśmy do dyspozycji Wojewodów w celu lokacji uchodźców z Ukrainy wszystkie główne ośrodki harcerskie, którymi dysponujemy.
  • Udostępniliśmy do dyspozycji Wojewodów sprzęt Związku Harcerstwa Polskiego, w tym namioty, kuchnie polowe, etc.
  • W całej Polsce, przy większości komend chorągwi, trwa akcja zbiórki darów – można przekazywać zarówno ubrania, jak i leki przeciwbólowe, żywność oraz zabawki.

Druhny i Druhowie!

#ZHPdlaUkrainy to działania centralne, organizujące akcje, w które możecie się zaangażować.

O tym jak rozmawiać o wojnie z harcerkami i harcerzami możecie przeczytać tutaj:

https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-w-ukrainie?fbclid=IwAR1t2naapWZh7wiqzim17c5KNmqs3bxtiAAyUaHUY7eJGVPsO0SxbZilvNA

ZHP zbiera także darowizny, które będą przeznaczone na wsparcie naszych działań w ramach akcji #ZHPdlaUkrainy. Zachęcamy wszystkich do wsparcia zbiórki i wpłacania na konto, każda złotówka się liczy.

Numer konta:

Numer rachunku dla: POMOC DLA UKRAINY

mBank  53 1140 1010 0000 5392 2900 1041

Tytułem: ZHP dla Ukrainy

#ZHPdlaUkrainy działa również lokalnie, poprzez zlokalizowane w całej Polsce Komendy Chorągwi ZHP. Szczególnie zwracamy Waszą uwagę na potrzeby komend w województwach Podkarpackim i Lubelskim – gdzie sytuacja ze względu na punkty graniczne jest najtrudniejsza, i gdzie pomoc dla nich jest najpilniejsza:

Chorągiew Podkarpacka:

http://podkarpacka.zhp.pl/index.php/strona-glowna/z-zycia-choragwi/639-sluzba-na-granicy

http://podkarpacka.zhp.pl/index.php/strona-glowna/z-zycia-choragwi/638-paczka-dla-uchodzcy

Chorągiew Lubelska:

26.02.2022 odbyło się spotkanie zespołu programowego ZHP dla Ukrainy.

Zespół usystematyzował działania i ustalił co jest priorytetowe.

Działamy będziemy w następujących obszarach:

Opieka psychologiczna – telefon wsparcia, wsparcie w zakresie rozmów z naszymi podopiecznymi na trudne tematy związane z obecną sytuacją;

Działania skierowane do konkretnych metodyk – zbiórki, pomoc drużynowym; wsparcie drużynowych poprzez promocję istniejących już propozycji programowych i materiałów dotyczących pokoju i bezpieczeństwa w sieci;

Służba – wsparcie i promocja służby lokalnej, realizacja akcji “Paczka na Granicę”, wsparcie bezpieczeństwa służby oraz działania specjalnościowe;

Działania „Jutro” – działania szykowane z wyprzedzeniem dla instruktorów i drużyn, które będą pracować z młodymi Ukraińcami w środowisku działania.

W trakcie tworzenia jest strona, na której znajdą się informacje o wszystkich działaniach, jakie podejmowane są i będą przez jednostki ZHP, konkretne możliwości wsparcia naszych działań, a także wskazówki do pracy programowej drużyn.

A tymczasem zachęcamy do bieżącego śledzenia wydarzenia „ZHP dla Ukrainy”: https://www.facebook.com/events/979950076229497