wszysycW weekend 28-30 października odbyło się trzecie szkolenie ekspertów projektu „Aktywni Obywatele Świata”. Kuźnia 3.0 zgromadziła instruktorów z terenu całej Polski w miejscowości Bielska Struga w Borach Tucholskich.

12 harcerskich liderów przez weekend pracowało nad wdrożeniem narzędzi do pracy z tematyką edukacji globalnej stworzonych w ramach międzynarodowego projektu „Aktywni Obywatele Świata”, w którym uczestniczy nasza organizacja. Efekty będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.

Instruktorzy skorzystali także z okazji i zagłębili się w tematykę zrównoważonej gospodarki leśnej, w czym pomogli im leśnicy związani z tamtejszym „Leśnym Obszarem Promocyjnym”.

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.

Projekt „Aktywni Obywatele Świata” trwa 3 lata (2015-2017) i swoimi działaniami obejmuje 7 krajów (Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja) oraz WOSM, WAGGGS
Dobrze widoczne jest w nim partnerstwo organizacji pozarządowych z organizacjami skautowymi (Polska: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie). Jest koordynowany przez czeską organizację pozarządową NaZemi oraz dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej.