8 grudnia br. w szczecineckim Centrum Konferencyjnym „Zamek” odbyła się debata ”Antyhejt-załagodźmy sytuację w sieci” zorganizowana przez wędrowników z 13. Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecinka”.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku mówi: „Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania
niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów
wszelkimi środkami, bez względu na granice.” Zapis dotyczy także komunikacji internetowej i korzystających z niej dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dh. Martyna Staniul zaznaczyła, że wielu zgromadzonych, uświadomiło sobie jak dużym problem jest mowa nienawiści w Internecie dopiero na spotkaniu. Pomimo tego, że jest jej dużo na witrynach, które codziennie odwiedzamy, nie zauważamy jej. Pewnie to dlatego, że tak spowszedniała.

Wyraziła także nadzieję, że wszyscy uczestnicy konferencji poczują, że trzeba przeciwstawiać się tego typu zjawiskom w sieci. Wierzy także, że harcerze będą organizować coraz więcej podobnych wydarzeń w przyszłości, ponieważ samo rozmawianie o problemie jest pierwszym krokiem w stronę rozwiązania tego problemu.

Dbanie o jakość naszej komunikacji i zwracanie uwagi na zjawiska takie jak np. mowa nienawiści wynikają z harcerskiej postawy opisanej przez Prawo Harcerskiej (szczególnie punkty 4. i 10.). Szczególnie w ten świąteczny czas warto dojrzeć w drugim człowieku bliźniego oraz zastanowić się nad naszą czystością w mowie, także tej internetowej.

W końcu, kto jak nie harcerz powinien być wzorem zachowania?

Materiały na temat pracy z tematyką poszanowania Praw Człowieka oraz z ogólnie pojętą edukacją globalną znajdziecie w zakładce materiały.