Fake news i inne pułapki cyfrowego świata – jak ich unikać i czego uczyć dzieci?

W rozmowie prowadzonej przez podharcmistrzynię Julię Czekalską poruszane są najważniejsze kwestie dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa i higieny informacyjnej. Ekspertki – Marta Glanc, analityczka ze stowarzyszenia Demagog, oraz phm. Wiktoria Tobolewska, rzeczniczka programu ZHP Surf Smart – dzielą się wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami dla rodziców, nauczycieli, czy instruktorów harcerskich.

Dowiesz się m.in.:

  • Jak odróżnić fake newsa od rzetelnej informacji?

  • Dlaczego dzieci (i dorośli!) klikają w clickbaity?

  • Czym jest fact-checking i jak go uczyć?

  • Jakie są mechanizmy działania algorytmów i jak wpływają na młodych użytkowników?

  • Jak rozmawiać z dziećmi o zaufanych źródłach i cyfrowej uważności?

Podcast ZHP „Iskierka” – wiedza i wsparcie dla rodziców

„Iskierka od ZHP” to podcast dla rodziców, opiekunów i wychowawców, którzy chcą lepiej rozumieć świat dzieci i młodzieży oraz wspierać ich rozwój. W kolejnych odcinkach poruszamy tematy takie jak cyberbezpieczeństwo, emocje, wychowanie, samodzielność czy odpowiedzialność – zawsze z udziałem ekspertów i instruktorek ZHP, łączących wiedzę z praktyką.

Dlaczego warto posłuchać tego odcinka?

W świecie pełnym szumu informacyjnego, umiejętność krytycznego myślenia i rozróżniania faktów od manipulacji to kompetencje niezbędne każdemu dziecku – i każdemu dorosłemu. Ten odcinek pomoże zrozumieć, z czym mierzą się młodzi użytkownicy sieci i jak ich wesprzeć mądrze, bez lęku, za to z konkretami i narzędziami.

Słuchaj już teraz i podziel się z innymi rodzicami!
Podcast dostępny na Spotify ZHP, serwisie Audioteka oraz innych platformach streamingowych!

Stowarzyszenie Demagog – czym się zajmują?

Stowarzyszenie Demagog to zespół analityków i edukatorów, dla których fakty mają znaczenie. Ich misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Swoimi działaniami chcą doprowadzić do tego, by dobre praktyki zapewniania bezstronnej i wiarygodnej informacji stały się standardem zarówno w świecie polityki, jak i dziennikarstwa oraz w nauce. Działają na rzecz edukacji obywateli – chcą budować silne społeczeństwo obywatelskie, które weryfikuje informacje oraz sięga do pierwotnych i nieprzetworzonych źródeł, dzięki czemu świadomie kształtuje swoje opinie.

Fake news podcast - posłuchaj jak chronić dzieci przed pułapkami w internecie. Grafika promująca odcinek podcastu z portretami gościń-ekspertek.

Czuwaj w sieci – kampania ZHP na rzecz cyfrowej uważności

„Czuwaj w sieci” to ogólnopolska kampania edukacyjna Związku Harcerstwa Polskiego, której celem jest wzmocnienie cyfrowych kompetencji dzieci, młodzieży, rodziców oraz osób pracujących z młodymi ludźmi. Kampania stanowi nową formę harcerskiej służby – tym razem w świecie online, gdzie fałszywe informacje, oszustwa i cyfrowe zagrożenia stają się coraz powszechniejsze. ZHP, zgodnie ze swoją ponadstuletnią tradycją wychowywania odpowiedzialnych obywateli, podejmuje się misji edukacyjnej, pokazując, że uważność w sieci to umiejętność, którą można rozwijać. Inicjatywa nie straszy, lecz wzmacnia – poprzez pozytywne podejście, atrakcyjne materiały edukacyjne i poczucie sprawczości, zachęca do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Kampania oferuje m.in. animacjequizyfilmy, podcasty, scenariusze lekcji i poradniki – wszystkie dostępne bezpłatnie na stronie zhp.pl/czuwaj-w-sieci.

ZHP – umiejętności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie oraz oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, która skupia ponad 10 mln skautek w ponad 150 krajach świata.

Kampania społeczna ZHP „Czuwaj w sieci” w ramach zadania „Bądź gotów” realizowana jest przez Związek Harcerstwa Polskiego i finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu „Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego” na rok 2024/2025.