5 grudnia to dzień równie istotny dla naszej organizacji, co Dzień Myśli Braterskiej! Właśnie dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy poprzez swoją służbę wspierają w wychowaniu tysiące harcerek i harcerzy należących do ZHP! W tym szczególnym dniu przekazujemy w wasze ręce, prosto spod pióra, opowieść o służbie, jakiej podjęli się wspólnie członkowie naszej organizacji: “Nieść chętną pomoc bliźnim – harcerska służba na rzecz Ukrainy”.

TUTAJ ZNAJDZIESZ BROSZURĘ

Dla nas ta służba była rzeczą naturalną — choć niejednokrotnie niezwykle trudną psychicz-nie i fizycznie. Gdy widzimy, że ktoś potrzebuje naszej pomocy, po prostu jej udzielamy.

Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka

W publikacji znajdziemy wspomnienia ze służby z każdej chorągwi, a także z różnych form działalności na rzecz naszych sąsiadów.Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to także dobra okazja, aby podzielić się radosną nowiną: Związek Harcerstwa Polskiego otrzymał nagrodę Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego dla Społeczeństwa Obywatelskiego 2022 w kategorii pomoc cywilom cierpiącym w wyniku wojny na Ukrainie.

To wyróżnienie nagradza inicjatywy mające na celu stworzenie lepszej przyszłości dla młodzieży europejskiej poprzez zaspokojenie szczególnych potrzeb młodych ludzi oraz przyczynienie się do wzmocnienia ich pozycji i uczestnictwa we wszystkich sferach życia gospodarczego i społecznego.

fot.ZHP Konrad Kmiec 12
©ZHP / fot. Konrad Kmieć