Stworzenie silnego hasła wcale nie jest takie trudne, ale wymaga wprawy i znajomości podstawowych zasad. Na szczęście istnieje sporo narzędzi, które mogą okazać się w tym pomocne! Jak więc wymyślić hasło, które zapamiętasz, ale nie będzie proste do złamania?
-
Przygotuj treść.
Silne hasło jest długie. Powinno mieć co najmniej 12 znaków, w tym małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Sztuka polega na tym, by się nie pogubić przy takiej liczbie znaków i być w stanie zapamiętać swój pomysł.
Wykaż się kreatywnością! Wykorzystaj słowa, które już istnieją. Warto użyć nazw przedmiotów, ulubionych powiedzeń lub na przykład cytatów z książki czy filmu. To ułatwi ci stworzenie hasła, które będzie równocześnie silne i możliwe do zapamiętania.
Postaraj się nie używać tylko wyrazów, które możesz znaleźć w słowniku. Unikaj oczywistych zbitek cyfr i wyrazów takich jak „123456789” lub „haslo123”.
Nie używaj w haśle danych osobowych, takich jak imię i nazwisko lub urodziny. Jeśli ktoś będzie miał dostęp do takich informacji o tobie, to bez problemu odgadnie hasło!
-
Dodaj znaki specjalne.
Jeśli masz już swoje wyrażenie, to możesz w prosty sposób sprawić, że trudniej będzie je odgadnąć. Wystarczy pozamieniać niektóre litery na przypominające je znaki specjalne lub cyfry.
Na przykład, łatwe do odgadnięcia słowo „jastrząb” możesz zamienić na „J@$+rz@B”. Od razu staje się lepszym hasłem! Możesz pobawić się różnymi wyrazami i sprawdzić, jak pozamieniać litery na inne znaki. Silne hasło tworzy się samo!
Obejrzyj animację, która zawiera pomoże w stworzeniu i zapamiętaniu dobrego hasła.
-
Bezpiecznie przechowuj.
Bezpieczne hasło to silne hasło. Pamiętaj, że oprócz wymyślenia dobrego wyrażenia, trzeba je także odpowiednio przechowywać! Używaj każdego hasła tylko w jednym miejscu i nie powtarzaj ich między kontami.
Nie trzymaj swoich haseł na widoku. Jeśli potrzebujesz je sobie zapisać, staraj się to zrobić w ukrytym miejscu, gdzieś, gdzie nie zostanie łatwo odnalezione. Jeśli chcesz, możesz je powierzyć zaufanej osobie dorosłej.
Aby łatwiej zapamiętać hasła możesz używać menadżerów haseł. Działają one jak zaszyfrowane notesy. Wystarczy, że pamiętasz jedno główne hasło, które go otwiera, a w środku znajdziesz resztę. Przykładami takich narzędzi są: https://www.lastpass.com/, https://www.dashlane.com/, https://bitwarden.com/, https://keepass.info/.
Jak jeszcze lepiej zabezpieczyć hasło?
Aby hasło było jeszcze bezpieczniejsze, staraj się używać wieloskładnikowego uwierzytelniania swoich kont online, tam, gdzie tylko możesz. Taki system wymaga oprócz podania hasła, wpisania kodu, który otrzymasz na swój telefon – na przykład przez SMS.
Nigdy nie wpisuj swoich haseł do formularzy online ani nie wysyłaj ich mailem. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail od strony internetowej, z której korzystasz, z prośbą o podanie hasła, najpewniej jest to próba wyłudzenia informacji.
Pamiętaj także, by nie udostępniać haseł znajomym. Prawdziwi przyjaciele zrozumieją – to po prostu dobra praktyka.

fot. Karolina Piotrowska
Przetestuj swoje hasło!
Skoro znasz już podstawowe zasady tworzenia silnego hasła – czas sprawdzić, czy dobrze wykorzystujesz je w praktyce! Przygotowaliśmy specjalną grę, która pomoże ci przetestować siłę i bezpieczeństwo wymyślonego hasła.
Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://zhp.pl/czuwaj-w-sieci-edukacja-cyberbezpieczenstwo-factchecking/trening-silnych-hasel/ i wpiszesz swoje przykładowe hasło.
Dostaniesz natychmiastową ocenę siły hasła, a także wskazówki, jak je ulepszyć, jeśli będzie zbyt słabe. Pamiętaj, że to narzędzie służy wyłącznie do nauki i nie przechowuje żadnych haseł.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo w internecie jest niezwykle ważne. W końcu nikt nie chce, żeby ktoś niepożądany wykradł jego dane i dostępy do kont! Zawsze warto odświeżać swoją wiedzę i starać się ulepszać swoje hasła i systemy zabezpieczeń. Nie bój się szukać informacji w sprawdzonych źródłach i prosić o pomoc osoby bardziej doświadczone.
Jeśli zaciekawił cię temat i szukasz więcej ćwiczeń i porad, koniecznie sprawdź propozycję Surf Smart: https://cbp.zhp.pl/m/surf-smart.
Jeżeli chcesz dowiadywać się więcej o bezpieczeństwie w sieci i fact-hackingu – koniecznie śledź dalsze działania w ramach kampanii „Czuwaj w sieci!”: https://zhp.pl/czuwaj-w-sieci-edukacja-cyberbezpieczenstwo-factchecking/.

fot. Weronika Małachowska
Czuwaj w sieci – kampania ZHP na rzecz cyfrowej uważności
„Czuwaj w sieci” to ogólnopolska kampania edukacyjna Związku Harcerstwa Polskiego, której celem jest wzmocnienie cyfrowych kompetencji dzieci, młodzieży, rodziców oraz osób pracujących z młodymi ludźmi. Kampania stanowi nową formę harcerskiej służby – tym razem w świecie online, gdzie fałszywe informacje, oszustwa i cyfrowe zagrożenia stają się coraz powszechniejsze. ZHP, zgodnie ze swoją ponadstuletnią tradycją wychowywania odpowiedzialnych obywateli, podejmuje się misji edukacyjnej, pokazując, że uważność w sieci to umiejętność, którą można rozwijać. Inicjatywa nie straszy, lecz wzmacnia – poprzez pozytywne podejście, atrakcyjne materiały edukacyjne i poczucie sprawczości, zachęca do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Kampania oferuje m.in. animacje, quizy, filmy, podcasty, scenariusze lekcji i poradniki – wszystkie dostępne bezpłatnie na stronie zhp.pl/czuwaj-w-sieci.
ZHP – umiejętności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie oraz oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, która skupia ponad 10 mln skautek w ponad 150 krajach świata.
Kampania społeczna ZHP „Czuwaj w sieci” w ramach zadania „Bądź gotów” realizowana jest przez Związek Harcerstwa Polskiego i finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu „Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego” na rok 2024/2025.