Czy wiesz, że w Związku Harcerstwa Polskiego dzieci i młodzież uczą się nie tylko przez zabawę, ale również poprzez wzajemność oddziaływań i współpracę – wartości, które stają się fundamentem ich dorosłego życia? Poznaj historię harcmistrzyni Pauliny Bąkowskiej, neurologopedki, pedagożki specjalnej i kierowniczki Wydziału Zuchowego Głównej Kwatery ZHP, która od najmłodszych lat rozwijała się w harcerstwie i dziś wykorzystuje zdobyte umiejętności w pracy zawodowej.
Harcerstwo to dla niej przestrzeń odkrywania pasji, rozwijania talentów i uczenia się życia w zgodzie z drugim człowiekiem. Jak mówi Paulina:
„Harcerstwo przede wszystkim jest dla mnie miejscem, gdzie możemy odnaleźć swoje pasje, odkryć swoje talenty i mamy niesamowitą przestrzeń, aby je rozwinąć. Nauczyło mnie pracować z drugim człowiekiem i cenić każdego za to, kim naprawdę jest.”
Paulina wraz ze swoją drużyną przez lata brała udział w rajdzie „Arsenał”, przed którym wspólnie z drużyną realizowała zadanie. Projekt ten niejednokrotnie wymagał współpracy, planowania i działania jako wspólnota. To właśnie te doświadczenia ukształtowały jej podejście do ludzi, relacji i codziennych obowiązków zawodowych.
„Dziś zawodowo kieruję zespołem i umiejętności zdobyte w harcerstwie – jak współpraca, słuchanie, planowanie – są nieocenione.”
Harcerstwo – nauka życia przez współdziałanie
W ZHP dzieci i młodzież nie tylko uczą się, jak radzić sobie w trudnych warunkach, ale także jak być częścią zespołu. To miejsce, gdzie współpraca i wzajemność mają realne znaczenie – od wspólnego budowania szałasu, przez planowanie wypraw, po rozmowy o wartościach i odpowiedzialności.
Dzięki pracy z zuchami, Paulina od lat obserwuje, jak ważne jest rozwijanie kompetencji społecznych już od najmłodszych lat. W harcerskich gromadach dzieci uczą się empatii, słuchania i współodpowiedzialności. To właśnie w tych najmłodszych grupach wiekowych rodzi się zaangażowanie, które później owocuje w życiu dorosłym. Czym są sprawności na całe życie według Pauliny?
„Dzięki harcerstwu uczymy się tak naprawdę sprawności na całe życie. Uczymy się, jak funkcjonować w społeczeństwie, jak pracować z drugim człowiekiem, motywacji i działania.”
ZHP wspiera rozwój – od zucha po dorosłość
Związek Harcerstwa Polskiego to coś więcej niż organizacja – to system wartości, praktycznych działań i nauki poprzez doświadczenie. Od ognisk, przez rajdy i biwaki, aż po kursy instruktorskie – każdy etap życia harcerskiego to kolejny krok w stronę dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności.
Paulina prowadziła wiele warsztatów i szkoleń w ZHP, co stało się inspiracją do jej obecnej pracy wykładowczyni. ZHP dał jej nie tylko wiedzę, ale również odwagę do działania.
„Gdyby nie te doświadczenia, z pewnością bym tej drogi jeszcze nie wybrała.”
Jak przekazać 1,5% podatku na Związek Harcerstwa Polskiego?
Chcesz, by więcej dzieci i młodych ludzi mogło odkrywać swoje pasje i uczyć się poprzez wzajemność oddziaływań? Przekaż 1,5% podatku na Związek Harcerstwa Polskiego. Dzięki Twojemu wsparciu harcerstwo może nadal być przestrzenią, która realnie wpływa na życie tysięcy młodych ludzi w Polsce.
Twoja pomoc to realna inwestycja w przyszłość młodych ludzi. Pomóż nam rozwijać umiejętności na całe życie u ponad 115 000 członkiń i członków ZHP i zamień swój 1,5% podatku na harcerskie sprawności!
Dowiedz się więcej na stronie 1ipolprocent.pl
Poznaj historię Radosława – nauczyciela i pedagoga specjalnego, który w harcerstwie po raz pierwszy miał możliwość spotkania osoby w spektrum Autyzmu, co sprawiło, że zaczął chcieć wiedzieć więcej. Kliknij tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej jak Radosław?
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak harcerstwo kształtuje kompetencje przekrojowe młodych ludzi? Posłuchaj odcinka podcastu ZHP „Iskierka”, który poświęcony jest właśnie temu tematowi. W rozmowie pada wiele inspirujących przykładów, jak harcerskie sprawności przekładają się na codzienne wybory i sukcesy zawodowe: kliknij tu aby przejść do odcinka