W głównych uroczystościach w stolicy, z ramienia ZHP, wzięli udział harcmistrz Bartosz Bednarczyk – zastępca naczelniczki ZHP ds. relacji zewnętrznych oraz harcmistrzyni Aleksandra Gawlikowska-Sroka – wiceprzewodnicząca ZHP, którzy uczestniczyli w defiladzie wojskowej oraz spotkaniu na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Członkinie i członkowie ZHP poprzez obecność na tego typu wydarzeniach patriotycznych mają okazję lepiej poznać historię kraju czy uczcić narodowe tradycje.

ZHP nie tylko pamięta o tym, co było, ale także patrzy w przyszłość – dzisiaj podczas trwającego VII Zlotu Kadry w Muzeum Wsi Radomskiej harcmistrzynie i harcmistrzowie pochylili się nad tematem bezpieczeństwa międzynarodowego. Gośćmi dyskusji byli harcmistrzyni Agnieszka Pospiszyl, związana z działalnością w UNICEF, oraz płk. dr Piotr Potejko, prawnik i wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Motywem przewodnim rozmowy był temat reakcji na różne sytuacje kryzysowe i konflikty, dotykające społeczeństwo w XXI wieku. Nie sposób nie wspomnieć o historycznych wydarzeniach, z których możemy czerpać doświadczenie. Wspólnie próbowaliśmy umiejscowić to, jaką rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym ZHP, w odpowiedzi na te sytuacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak na co dzień w ZHP realizujemy ideę radosnego patriotyzmu, to zapraszamy do odsłuchania odcinka podcastu ZHP „Iskierka” #13 Radosny patriotyzm, który dostarcza moc patriotycznych inspiracji od harcerskich wychowawców do wykorzystania z dzieckiem w domu!