Harcerska Poczta Polowa Powstania Warszawskiego – historia Dnia Poczt Harcerskich

Dzień Poczt Harcerskich ma swoje korzenie w 1914 roku, kiedy to podczas kursu instruktorskiego w Skołem koło Stryja (dzisiejsza Ukraina) powstała Poczta Narodowa. Założycielami byli Tadeusz Strumiłło, Stanisław Sedlaczek, Ignacy Kozielewski i Jan Mauersberger. Zadanie prowadzenia tej poczty powierzono harcerzom, którzy przewozili listy urzędowe i prywatne.

Najbardziej pamiętana jest Harcerska Poczta Powstania Warszawskiego, która działała od 2 sierpnia 1944 roku do upadku Powstania Warszawskiego 2 października 1944 roku. Kierowana przez hm. Góreckiego, harcerska poczta polowa doręczyła około 200 000 przesyłek, a jej działalność była możliwa dzięki zaangażowaniu około 300 harcerek i harcerzy.

W 1992 roku, naczelnik ZHP rozkazem L.9/1992 ustanowił 6 sierpnia Dniem Poczt Harcerskich, aby upamiętnić ich służbę. W ten dzień Harcerska Poczta Polowa Powstania Warszawskiego i jej historia powraca w pamięci każdego harcerza.

Wystawa „63 dni niezwykłej łączności”

W 80. rocznicę powstania Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego, we Wrocławiu harcerze i harcerki spotkali się, aby wspólnie świętować Dzień Poczt Harcerskich. Jednym z głównych punktów obchodów była wystawa „63 dni niezwykłej łączności”, która prezentowała oryginalne eksponaty z okresu Powstania Warszawskiego. Wystawa ta pozwala odwiedzającym lepiej zrozumieć i docenić rolę harcerskiej poczty polowej.

Harcerska Poczta Polowa Powstania Warszawskiego - wystawa "63 dni niezwykłej łączności"

fot. Marta Bajrakowska-Syrek

Kartki pocztowe i stemple „63 dni niezwykłej łączności”

Podczas obchodów wręczono nagrody laureatom konkursu na temat Harcerskiej Poczty Powstania Warszawskiego. Konkurs ten miał na celu zachęcenie młodzieży do zgłębiania historii harcerstwa oraz promowanie postaw patriotycznych.

Z tej okazji, Poczta Polska wydała specjalne kartki pocztowe prezentujące prace laureatów konkursu „63 dni niezwykłej łączności”. Kartki z pracami zwycięzców były dostępne dla chętnych, a każda z nich przed wysłaniem została opatrzona unikalnym stemplem okolicznościowym. Ciekawostką była dostawa tych kartek do Urzędu Pocztowego przez Harcerską Pocztę Specjalną Rikszową, co dodatkowo podkreślało znaczenie i tradycję harcerskich służb pocztowych.

Zdjecie WhatsApp 2024 08 06 o 14.42.37 d0830a6b

fot. Zbigniew Warzyński

Uroczystości i Apel Poległych w Dniu Poczt Harcerskich

Obchody Dnia Poczt Harcerskich to także czas na uroczystości i apel poległych, podczas których harcerze i harcerki składają hołd tym, którzy oddali swoje życie w służbie Ojczyźnie. Jest to moment refleksji i wspomnień o tych, którzy poprzez swoją działalność pocztową przyczynili się do walki o wolność Polski. W ramach obchodów, organizowane są również różnego rodzaju warsztaty i zajęcia edukacyjne, które mają na celu przybliżenie młodszym harcerzom historii harcerskich poczt. Warsztaty te często obejmują zajęcia praktyczne, takie jak tworzenie własnych kartek pocztowych czy odtwarzanie historycznych tras pocztowych.

Dzień Poczt Harcerskich to czas, w którym harcerze i harcerki ZHP upamiętniają historyczne wydarzenia i bohaterów, którzy poświęcili się służbie pocztowej. Poprzez różnorodne działania, od wystaw po konkursy, ZHP dba o to, aby pamięć o tych wydarzeniach i ludziach nigdy nie zginęła. Dzień ten stanowi trwały element tradycji i dorobku Związku Harcerstwa Polskiego, przypominając o wartości patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny.

Organizatorami wydarzenia byli Chorągiew Dolnośląska ZHP wraz z Naczelnictwem Poczt Harcerskich Głównej Kwatery ZHP oraz oddziałem Poczty Polskiej we Wrocławiu.

Zdjecie WhatsApp 2024 08 06 o 15.19.07 9dc1b6a3

fot. Katarzyna Stochmiałek

Jak kształtować postawy patriotyczne?

Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo, warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.

Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie