40 drużyn z całej Polski wzięło udział w konkursie, w którym oceniano najbardziej inspirujące i przede wszystkim najtrafniej dobrane do odbiorców programy pracy drużyn i gromad.

Dobry program drużyn to nie tylko jeden z pięciu filarów Strategii ZHP na lata 2012-2017, to także dowód na to, że zarówno drużynowy, jak i jego zwierzchnik dobrze wypełniają swoje funkcje. Dlatego też Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP już po raz drugi zorganizował konkurs na najlepszy program pracy, w którym wzięło udział 40 jednostek wszystkich grup metodycznych.

Jury w składzie: Joanna Fojt, Marta Paluszyńska, Monika Ryszczyk, Adrian Łukaszewski, Anna Wójcik, Przemysław Kowalski, Marta Wyszkowska, Krzysztof Wiśnioch, Joanna Wacewicz, Gracja Bober, Artur Grendzicki, Zofia Jelińska, Artur Lemański, Lucyna Czechowska, Kinga Delimata, Maciej Kowalczyk, Magdalena Kropiwnicka, Jacek Grzebielucha, Adrianna Jądrzak, Donata Jastrzębska wyłoniło następujących zwycięzców:

• gromady zuchowe:

I miejsce – 1 Choroszczańska Gromada Zuchowa „Skarby Ziemi”

II miejsce – 33 Białostocka Gromada Zuchowa „Królewski Ród”

III miejsce – 252 Warszawska Gromada Zuchowa „Przyjaciele Kubusia Puchatka”

• drużyny harcerskie:

I miejsce – 93 Białostocka Drużyna Harcerska „Na próbie”

II miejsce – 33 Białostocka Drużyna Harcerska „Jagiellonowie”

III miejsce – 153 Białostocka Drużna Harcerska „Concordia”

• drużyny starszoharcerskie:

I miejsce – 33 Grunwaldzka Drużyna Starszoharcerska „Jagiellonowie”, Hufiec Białystok

• drużyny wędrownicze:

I miejsce – 34 Białostocka Drużyna Wędrownicza „Jak Nie My To Kto?”

• drużyny wielopoziomowe:

I miejsce – 3 Pabianicka Drużyna Harcerska „Czarna trójka”  im. Płk. Jana Kilińskiego

Wśród drużyn starszoharcerskich, wędrowniczych i wielopoziomowych przyznano jedynie pierwsze miejsca ze względu na małą ilość programów zgłoszonych w tych kategoriach.

W konkursie mogły wziąć udział drużyny i gromady zgłoszone przez instruktorów odpowiedzialnych za pracę z kadrą lub/i program w poszczególnych hufcach. Warunkiem zgłoszenia programu do konkursu było to, aby dotyczył on obecnego roku harcerskiego. Jury złożone z instruktorów, na co dzień zajmujących się pracą z kadrą, oceniało programy pracy według następujących kryteriów :

• Obecność i poprawność wszystkich elementów (charakterystyka, analiza, cele, zamierzenia, harmonogram),
  • Czy poszczególne elementy konsekwentnie z siebie wynikają,
  • Czy wyznaczone cele korespondują z Podstawami Wychowawczymi ZHP,
  • Atrakcyjność dla danej grupy wiekowej,
  • Adekwatność analizy do danego środowiska (w oparciu o rekomendacje z hufca),
  • Inne (m.in. przejrzystość planu, praca z kierunkami programowymi).

Najlepsze jednostki otrzymają upominki, a ich programy pracy zostaną umieszczone w Centralnym Banku Pomysłów jako inspiracja dla innych.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Dziękujemy również osobom zgłaszającym programy do konkursu. Podjęta przez Was inicjatywa to dowód na to, że realizujecie swoje funkcje wzorowo. Dziękujemy:

– phm. Joannie Ostrowskiej,

– phm. Barbarze Podolak,