W dniach 19–22 listopada w Pradze odbywa się międzynarodowa konferencja skautowa pod hasłem ”Re-imagining futures: On our way towards active global citizenship” zorganizowana dla instruktorów i instruktorek z organizacji skautowych z Czech, Grecji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii i Szkocji. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentuje 18 przedstawicieli z różnych chorągwi ZHP.

Uczestnicy spotkają się na 4 dni, by uczyć się od najlepszych, wziąć udział w warsztatach, które wzbogacą umiejętności organizowania kampanii społecznych i wprowadzania zmian dla lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.

W czwartek na ponadstuosobową skautową konferencję zostali zaproszeni changemakers, istni inicjatorzy i inicjatorzy zmian społecznych z różnych części świata. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poznać m.in. Bena Ooko, Kenijczyka mieszkającego w slamsowej dzielnicy Nairobi – Kiberze, gdzie od 2007 roku pracuje nad zmianami na rzecz pokoju, organizując turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży. Zainicjował również bibliotekę społeczną, dzięki czemu najubożsi uczniowie mogą bezpłatnie skorzystać z podręczników. Z kolei Brazylijka Madza Ednir przedstawi swoją działalność na rzecz włączania wszystkich grup społeczności lokalnej do wyrażania własnej opinii. Co ciekawe, jej narzędziem pracy są humorystyczne komiksy. Z kolei Nithya Ghotge – mieszkanka Indii, która pracuje z rolnikami nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju i dostępu do żywności, opowie o dostępie do wiedzy wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

W piątek i w sobotę skauci i skautki będą uczestniczyć w wybranych warsztatach prowadzonych przez gości specjalnych. Na warsztatach rozwijać będą swoje umiejętności komunikacyjne. W niedzielę będą pracować nad regionalnymi projektami, które zrealizują w  nowym roku.

Trzymamy kciuki za uczestnictwo całej reprezentacji ZHP, życząc inspiracji i pomysłów na zmienianie świata na lepsze!