3000 harcerzy i harcerek z Związku Harcerstwa Polskiego przyjechało do Zakopanego, aby odebrać Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. Choć Światło dotrze do Polski w niedzielę, 10 grudnia harcerze i harcerki już dziś zamieniają Zakopane w zimową stolicę harcerstwa!

W tegorocznym Betlejemskim Zlocie bierze udział ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski. To właśnie oni w niedzielę 10 grudnia ruszą do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. To wydarzenie poprzedza dwudniowy zlot, podczas którego harcerze i harcerki na trasie 6 gier terenowych będą mieli okazję pochylić się nad tym czym jest pokój. Po południu, 9 grudnia na Dolnej Równi otworzy się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami, które będą zachęcać harcerzy do czynienia pokoju w swoich lokalnych społecznościach.

Wydarzenie rozpoczął 8 grudnia uroczysty apel, po którym odbyło się widowisko – pokaz malowania na piasku ukazujący tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju.

Najważniejszy moment nastąpi w niedzielę 10 grudnia – to tego dnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbędzie się podczas mszy świętej rozpoczynającej się o 8:30 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. To tam, odpalone zostaną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. Następnie o 11:00 odbędzie się msza święta w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka.

zhp bsp michal wiraszka 131
fot. Michał Wiraszka

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”. Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój. W końcu pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi.

ZHP BSP2023 Matylda Hojnor 4
fot. Matylda Hojnor

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.