W dniach 3-4 czerwca 2023 roku, odbędą się uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego (podharcmistrza Wicka), Patrona Harcerstwa Polskiego, do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na wydarzenie zaprasza biskup polowy Wojska Polskiego – Wiesław Lechowicz.

ZHP ZlotKadryZHP2019 Michal Wiraszka 1817
©ZHP / fot. Michał Rodzoch

W tym roku, obchodzimy 20-lecie ustanowienia błogosławionego Wincentego Frelichowskiego jako patrona harcerzy, który prowadził drużynę w Chełmży, a po wstąpieniu do seminarium opiekował się kleryckim kręgiem akademickim. Gdy wybuchła II Wojna Światowa, zaangażował się w Pogotowie Harcerzy i Harcerek. Tam pełnił służbę do momentu zatrzymania go przez gestapo.

Przez wstawiennictwo naszego Patrona, który stracił życie w czasie wojny, będziemy także błagać Boga o pokój za naszą wschodnią granicą oraz o bezpieczeństwo i zachowanie wolności w naszej Ojczyźnie – mówi bp Wiesław Lechowicz

Plan uroczystości:
3 czerwca 2023

Centrum Opatrzności Bożej:

10.00 – 13.00
Harcerskie warsztaty muzyczne
Harcerskie warsztaty taneczne – dziękczynienie tańcem uwielbieniowym
Warsztaty z Harcerskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym ZHR
Zwiedzanie Muzeum św. Jana Pawła II oraz bł. Stefana Wyszyńskiego

13.00 – 14.00
Konferencja historyczna „Radosnym Boże”(na zakończenie konferencji otwarcie wystawy zewnętrznej: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój MT 5,9”.

15.00 – 18.00
Konferencja: Miejsca Kultu Patrona Harcerstwa Polskiego na Świecie (prezentacja działań związanych z szerzeniem kultu błogosławionego Stefana Frelichowskiego przez środowiska harcerskie w Polsce i na świecie).

Świątynia Opatrzności Bożej:

18.00 – 19.00
Harcerska Msza Święta Dziękczynna

19.00 – 20.00
Koncert „Niech stanie się dla was patronem” z udziałem Darka Malejonki oraz zaprzyjaźnionych artystów

20.00 – 21.00
Czuwanie z Patronem Harcerstwa Polskiego

4 czerwca 2023 r.

7.40 – 12.00
Pielgrzymka Dziękczynienia organizowana we współpracy z Harcerską Pieszą Grupą Szarą WAPM; formowanie Pielgrzymki pod Grobem Nieznanego Żołnierza, następnie przejście Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami: Belwederską, Jana III Sobieskiego oraz Aleją Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.

Świątynia Opatrzności Bożej:

10.00 – 12.00
Przygotowanie Duchowe – emisja filmu „Caritas Super Omnia Est” oraz prezentacja drogi życia bł. Stefana W. Frelichowskiego

12.00 – 14.00
Msza Święta Dziękczynna

Harcerski apel kończący uroczystości przed Świątynią Opatrzności Bożej

14.00 – 17.00
Harcerska gra dla dzieci: Tropiciele Pokoju

Zgłoszenia prowadzone przez organizatora wydarzenia dostępne są pod linkami:

ZUCHY:

PATROLE/ZASTĘPY: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScj39MTYvgC57dBOTNyMkbdQUl8gj6RSre0Z7jHo1QYsmfJLw/viewform

ZGŁOSZENIA INDYWIDUALNE: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfowNxOP09K9MvocsXVK91pnghh2o7ZJK2schwk2ei-L9fhjg/viewform