[AKTUALIZACJA] Harcerze relokowani. Harcerki i harcerze z Polski bezpieczni na 25. Światowym Jamboree Skautowym kontynuują przygodę poza terenem zlotu

Olga Junkuszew
07/08/2023
~ 4 min czytania
fot. WSBureau Inc Jonathan Law Yan Lun

[AKTUALIZAJCA 8.08.2023]

Za nami relokacja uczestników do alternatywnych miejsc zlotowych! O godzinie 15:30 ostatni autokar z nastoletnimi członkami polskiej reprezentacji wyjechał do nowych miejsc zakwaterowania - Iksan i Jeonju. 
Członkowie International Service Team (dorośli wolontariusze) z naszej polskiej reprezentacji, pomogli w organizacji relokacji. Mimo wysokiej temperatury, wykazali się ogromnym zapałem i zaradnością i pomogli w sprawnych przenosinach.

[7.08.2023]

Pod koniec lipca 535-osobowa reprezentacja Polski wyjechała do Korei, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym – największym wydarzeniu edukacyjnym na świecie. Od kilku dni harcerki i harcerze na terenie Jamboree wspólnie bawią się, przeżywają przygodę i poznają rówieśników z innych krajów i kontynentów. Choć przez Koreę przechodzi fala upałów, wszyscy są bezpieczni i zaopiekowani. Jednak ze względów bezpieczeństwa, w związku ze zbliżającym tajfunem Khanun, organizator wydarzenia podjął decyzję o skróceniu pobytu na terenie zlotu i przeniesieniu uczestników do bezpiecznych lokalizacji, gdzie skauci będą kontynuować swoją przygodę. 

Dobro uczestników jest dla nas zawsze najważniejsze. Nieustannie wraz z koreańskimi organizatorami i polskim konsulatem w Seulu, komenda reprezentacji monitoruje sytuację i podejmuje niezbędne decyzje, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Chociaż istnieją wyzwania między innymi te związane z upałem, czy zapowiadanym tajfunem Khanun, o których mówią doniesienia medialne, nasi uczestnicy dobrze się bawią, przeżywając skautową przygodę. Jednak warto zaznaczyć, że pierwsze dni Jamboree nie przebiegły zgodnie z oczekiwaniami. Komenda reprezentacji informowała o tym koreańskich gospodarzy, WOSM, skautów z innych reprezentacji. Co ważne, z każdym dniem obserwować można ciągłe pozytywne zmiany na Jamboree wprowadzane przez gospodarzy, WOSM oraz Rząd Korei.  

Dziś podczas spotkania szefów reprezentacji została przekazana informacja, że w związku ze spodziewanymi bardzo silnymi opadami deszczu i wiatrem,  będącymi skutkiem tajfunu Khanun, który może przejść przez Koreę w rejonie, gdzie znajduje się miasteczko zlotowe, uczestnicy opuszczą teren Jamboree, wcześniej niż planowano. 8 sierpnia wszyscy uczestnicy udadzą się do wskazanych przez organizatorów bezpiecznych miejsc. To tam przeniesie się skautowa przygoda. Powrót uczestników z Polski planowany jest nadal na 12 sierpnia. 

Pobyt na trenie zlotu upłynął pod znakiem odnajdywania się na największym obozie świata. Uczestnicy zaczęli brać udział w zajęciach zarówno na terenie zlotu, jak i wyjazdowych. Mieli okazję między innymi skorzystać z programu wodnego (pływania na sup’ach), zajęć na temat kultury Korei, podczas których malowali wachlarze czy odwiedzić centrum technologii z grami VR. 6 sierpnia miał miejsce Dzień Kultur - pokaz kultury poszczególnych krajów. Jamboree tego dnia, mimo trudnych warunków, przeistoczyło się w wielki festyn, na którym uczestnicy próbowali potraw z różnych zakątków świata, oglądali tradycyjne stroje, poznawali międzynarodowe zabawy i tańce. 

Jako patrolowi i komenda polskiej reprezentacji dbamy o uczestników – wszyscy mają cały czas dostęp do wody pitnej, opiekunowie pilnują, aby wszyscy nosili nakrycia głowy, unikali słońca, gdy to tylko możliwe, dobierali odpowiednio zakryte ubrania, a także korzystali z kremów z filtrem. Komenda reprezentacji po zauważeniu problemu kupiła wszystkim uczestnikom specjalne rękawki, które chronią przed słońcem. O zdrowie harcerzy dba także psycholog oraz lekarz, którzy są częścią polskiej reprezentacji i służą pomocą jedynie uczestnikom z Polski. Oboje towarzyszą reprezentacji Od pierwszego dnia wyjazdu i komunikują się zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a psycholożka również po koreańsku. 

Rząd Korei poinformował, że przeznaczył dodatkowy budżet w wysokości 900 milionów KRW (691 459 USD) na organizację Jamboree. Dodatkowo 30 miliardów KRW (23 048 644 USD) zostanie przeznaczone na wsparcie wydarzenia, w ramach specjalnych grantów. 

Harcerze są zaradni – to jedna z umiejętności na całe życie, której uczymy w ZHP. Jesteśmy dumni z naszych uczestników, którzy mimo przeciwności, chętnie korzystają z programu i korzystają z pomocy gwarantowanej przez organizatorów, komendę i patrolowych. 

Codziennie komenda reprezentacji Polski podejmuje działania, aby zapewnić uczestnikom możliwe jak najbardziej bezpieczny pobyt na 25. Światowym Jamboree Skautowym. Komenda jest również w stałym kontakcie z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Seulu oraz z organizatorami wydarzenia.